Jak odzyskać węch utracony przez koronawirusa? Pomóc może "trening zapachowy" 4 olejkami eterycznymi

Monika Piorun
Nie wymaga specjalistycznego sprzętu i kosztuje grosze. Wystarczy 2 razy dziennie maksymalnie przez 2 sekundy wąchać naprzemiennie 4 naturalne olejki, by ułatwić odzyskiwanie węchu utraconego z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Metodę tę rekomenduje jedna z brytyjskich organizacji charytatywnych, które pomagają wyzdrowieć chorym na covid-19.
Ansomia, czyli utrata zmysłu węchu, jest jednym z najważniejszych objawów świadczących o zakażeniu koronawirusem. W jaki sposób poradzić sobie z odzyskaniem zdolności wyczuwania aromatów po covid-19? Fot. Olga Yastremska /123RF
Utrata węchu i smaku jest kluczowym objawem zakażenia koronawirusem, choć zwykle wskazuje na łagodny przebieg infekcji i częściej zdarza się u kobiet (naukowcy z University College London udowodnili to na łamach "PLOS Medicine").

Czytaj także: Już wiadomo, który objaw koronawirusa jest najważniejszy. Po nim najłatwiej poznać COVID

Zaburzenia zmysłu powonienia dominują wśród młodszej grupy pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 (w wieku od 42 do 46 lat).

Badania naukowe opublikowane w "Journal Investigation Allergology and Clinical Immunology" potwierdzają, że ludzie, którzy zauważą u siebie takie objawy, rzadziej wymagają hospitalizacji, a przebieg covid-19 jest u nich łagodniejszy niż u pacjentów skarżących się na problemy z oddychaniem, kaszel lub duszności.

Osoby, u których doszło do utraty węchu (ansomii), mogą jednak zakażać koronawirusem innych, dlatego zdaniem ekspertów symptom ten powinien kwalifikować do kwarantanny.

Symptom ten może też mieć decydujące znaczenie przy odróżnianiu covid-19 od grypy i przeziębienia.

Choć u niemal 90 proc. zakażonych ansomia ustępuje samoistnie (u 49 proc. w pełni, reszta zauważa znaczącą poprawę) do miesiąca po infekcji, to jednak pozostali mogą odczuwać dyskomfort z tego powodu dużo dłużej. Jak sobie z tym poradzić?

Odzyskanie węchu po koronawirusie. Na czym polega "trening zapachowy"?

Chrissi Kelly, założycielka brytyjskiej organizacji charytatywnej AbScent, która pomaga w powrocie do zdrowia osobom chorym na covid-19 propaguje metodę stymulowania nerwów węchowych za pomocą specjalnego treningu.

Trening zapachowy (olfaktoryczny) jest formą fizjoterapii nosa i polega na wykorzystaniu 4 naturalnych olejków eterycznych:

⦁ różanego

⦁ cytrynowego

⦁ goździkowego

⦁ eukaliptusowego

Wącha się je naprzemiennie maksymalnie przez 20 sekund dwa razy dziennie dopóki nie uzyska się poprawy (co w niektórych przypadkach może zająć nawet 4 miesiące, jeśli ostry stan zapalny doprowadził do uszkodzenia nerwów lub tkanek w obrębie jamy nosowo-gardłowej).

Trening zapachowy wzbudził ogromne zainteresowanie nie tylko wśród pacjentów z Wielkiej Brytanii, którzy codziennie zgłaszają się do AbScent po pomoc w odzyskaniu zmysłu węchu, ale także w wielu innych krajach. Założycielka tej organizacji potwierdza, że udało się jej już pomóc m.in. osobom z Iranu, Włoch i Hiszpanii.


Część osób, które odzyskały węch po covid-19, poleca także stosowanie innych zapachów, zwłaszcza intensywnych, tj. aromat świeżo zmielonej kawy, cytryny, a nawet... pasty do butów).

Skuteczne może okazać się trenowania zmysłu węchu za pomocą perfum o wyraźnym zapachu lub wąchania pasty do zębów.

Dlaczego przywrócenie zdolności do odczuwania zapachów jest takie istotne? Okazuje się, że wyniki badań naukowych potwierdzają wyższy odsetek stanów depresyjnych i lękowych u osób, które utraciły węch.

Odzyskanie prawidłowego funkcjonowania zmysłów zaburzonych przez koronawirusa może więc mieć znaczący wpływ także na poprawę samopoczucia osób, które przeszły covid-19.

Koronawirus — dowiedz się więcej

Dlaczego utrata węchu może mieć kluczowe znaczenie przy odróżnianiu COVID od grypy i przeziębienia?

Ten objaw covid-19 zdarza się częściej u kobiet niż u mężczyzn. Potwierdziły to nowe badania

Koronawirus nie lubi wilgoci. W suchych pomieszczeniach łatwiej się rozprzestrzenia [NOWE BADANIA]

źródło: Science Alert