Niewygodnie ci w maseczce? Zaparowane szkła w okularach to dopiero koszmar, ale jest na to sposób
Maseczki i okulary to prawdziwy koszmar. Szkła nieustannie parują i... nic nie widzisz. Nie dość, że to irytujące, to również niebezpiecznie – nietrudno o wypadek, gdy przechodzisz wieczorem przez jezdnię. Jak zapobiec parowaniu okularów, gdy nosisz maseczkę ochronną? Oto 4 domowe, sprawdzone sposoby.
Dlaczego okulary w maseczce parują?
Pamiętacie te czasy, kiedy okulary parowały – głównie jesienią i zimą – tylko gdy wchodziliśmy z chłodnego dworu do cieplejszych pomieszczeń (pojazdów komunikacji miejskiej, sklepów, samochodów, kawiarni) biegaliśmy, piliśmy ciepłą kawę na wynos lub wyjmowaliśmy gorącą zapiekankę z piekarnika? Wystarczyło przetrzeć szkła i już! Ależ to był luksus.
To już przeszłość. Każdy okularnik się ze mną zgodzi: maseczka i okulary to koszmarne połączenie. Dlaczego okulary parują? Wydychane przez nos ciepłe powietrze wędruje do góry, a na szkłach błyskawicznie osiada para. Winę ponosi wspomniana już różnica temperatur. A kiedy na dworze zimno, a za maseczką jest cały czas gorąco... para ze szkieł praktycznie nie znika.
Gdy nosisz maseczkę i jesteś poza domem, okulary parują non stop: gdy spacerujesz z psem, idziesz do sklepu, wychodzisz z samochodu, wchodzisz do autobusu, biegasz, przechodzisz przez jezdnię... To ostatnie może być bardzo niebezpieczne – szczególnie po zmroku. Jest ciemno, okulary masz zaparowane, a do tego na szkłach osadzają się krople, bo pada deszcz. Rezultat? Poruszasz się jak dziecko we mgle, nie widzisz absolutnie nic. Nietrudno o wypadek.
Zaparowane okulary sprawiają, że codzienność to koszmar. Jest nie tylko niewygodnie i irytująco, ale do tego stopnia groźnie, że gdy udaje ci się dotrzeć do domu bez szwanku, dziękujesz losowi. Jak sobie radzić? Na rynku są dostępne przeróżne preparaty, które walczą z parą na okularach. Jednak są inne rozwiązania – oto domowe sposoby na zaparowane okulary w maseczce.
1. Użyj chusteczki higienicznej
Substancje hydrofobowe odpychają cząsteczki wody, dlatego sposobem na parujące okulary jest umycie szkieł preparatami, które je zawierają: płynem do mycia szyb i luster, pianką do golenia, wodą z mydłem czy rozcieńczonym wodą płynem do naczyń. Najpierw przemyj nimi okulary, a potem starannie wypoleruj ściereczką lub papierowym ręcznikiem, tak aby na szkłach nie pozostały smugi. Efekt? Na powierzchni szkieł nie będzie tworzyła się para – do czasu, gdy preparaty się nie "zmyją". Wtedy zabieg trzeba powtórzyć.2. Sięgnij po... piankę do golenia
Masz w domu glicerynę? Jeśli nie, kupisz ją w każdej aptece. W szkła – z każdej strony – wetrzyj kilka kropel gliceryny, a następnie wypoleruj je czystą ściereczką. Okulary nie będą parować, dopóki gliceryna nie zetrze się ze szkieł.3. Zaopatrz się w glicerynę
4. Wykorzystaj taśmę chirurgiczną