Skąd problem ze szczepionkami na grypę? 36 zgonów po darmowych szczepieniach w Korei Południowej

Monika Piorun
Przyczyna problemów z dostępem do szczepionek przeciwko grypie może być dużo bardziej złożona niż się nam wydaje. Okazuje się, że wpływ na to może mieć sytuacja w Azji, gdzie doszło już do 36 zgonów wśród uczestników darmowego programu szczepień skierowanego do nastolatków i seniorów z Korei Południowej.
Koreańska Agencja Kontroli i Prewencji Chorób (KCDA) potwierdziła 36 przypadków śmiertelnych wśród uczestników darmowych szczepień przeciwko grypie. Większość zgonów dotyczy seniorów. Fot. Jernej Furman/Flickr.com/CC BY 2.0
Koreańska Agencja Kontroli i Prewencji Chorób (KCDA) potwierdziła dotąd 36 przypadków śmiertelnych wśród seniorów i nastolatków, którzy skorzystali z rządowego programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Większość ofiar stanowią osoby starsze.

Rząd Korei Południowej zapewnił obywatelom darmowy dostęp do 19 mln sztuk szczepionek na grypę.

Dotąd podano je około 8,3 mln osób, głównie dzieciom powyżej 6. miesiąca życia do 18 lat, kobietom w ciąży oraz seniorom, którym zaoferowano bezpłatne szczepienia.

Szczepienia przeciwko grypie 2020: 36 zgonów w Korei Południowej

W koreańskich mediach od kilku dni mówi się o sporym chaosie i dezinformacji w związku z doniesieniami o kolejnych ofiarach śmiertelnych, które wcześniej zostały zaszczepione przeciwko grypie.


Jeszcze do wczoraj uważano, że sprawa dotyczy kilkunastu zgonów. Sytuacja stale się jednak zmienia.

Do południa 23 października potwierdzono, że zmarło w sumie 36 uczestników szczepień. Według "The Korean Times" politycy i eksperci z Koreańskiego Towarzystwa Wakcynologii zalecają kontynuowanie szczepień przeciwko grypie, które po doniesieniach o kolejnych zgonach wstrzymano na 3 tygodnie.

Lekarze z Koreańskiego Stowarzyszenia Medycznego (KMA) wzywają zaś rząd do całkowitej rezygnacji z kontynuowania szczepień do całkowitego wyjaśnienia przyczyn śmierci osób, którym podano szczepionkę na grypę.

Czytaj także: Dlaczego nie ma szczepionek przeciwko grypie? Sprawdzamy w aptekach
Wody w usta nabrali też zarówno globalni, jak i koreańscy producenci szczepionek przeciwko grypie, którzy do tej pory nie wydali oficjalnego komentarza w tej sprawie.

Korea Południowa ma problem ze szczepionkami na grypę

Specjaliści nadal próbują wyjaśnić przyczyny zgonów wśród osób włączonych do programu bezpłatnych szczepień.

Obecnie przeprowadzane są sekcje zwłok, które mają potrwać jeszcze kilka tygodni. Na razie nie udało się ustalić, by same szczepienia mogły być bezpośrednią przyczyną zgonu.

Z 19 mln dawek nowej szczepionki na grypę nieprawidłowości dotyczące nieodpowiedniego przechowywania i niewłaściwej temperatury chłodzenia podczas transportu stwierdzono w przypadku 5 mln sztuk preparatów.

Do tej pory wycofano ponad 1 mln sztuk szczepionek przeciwko grypie. Nie wykazano jednak żadnych wad dotyczących toksyczności ich składu.

Pierwszą ofiarą śmiertelną był 17-letek z miasta Icheon, u którego krajowa agencja medycyny sądowej nie potwierdziła związku pomiędzy szczepieniem na grypę a zgonem — donosi BBC. — Liczba zgonów po szczepieniach przeciwko grypie wzrosła, ale w żadnym przypadku nie podano przyczyny śmierci. Rząd potrzebuje czasu, by ustalić z jakiego powodu zmarły te osoby i rozwiać wątpliwości społeczeństwa — potwierdził dr Choi Dae Zip, przewodniczący Koreańskiego Stowarzyszenia Medycznego w komentarzu dla "The Korean Times".

Według niego należy wstrzymać dalsze szczepienia na grypę dopóki ostatecznie nie uda się wyjaśnić ostatnich zgonów.

Inne zdanie na ten temat ma jednak dr Jeong Eun-kyeong, szefowa Koreańskiej Agencji Kontroli i Prewencji Chorób (KDCA), które podczas oficjalnej konferencji prasowej ogłosiła, że dalsze zawieszenie programu szczepień — biorąc pod uwagę odpowiedni czas na zabezpieczenie się przed kolejnym sezonem na grypę — jest niewłaściwe.

Choć wśród ofiar śmiertelnych dominują osoby starsze, które cierpiały na choroby przewlekłe, to nieoficjalnie mówi się o tym, że u części z nich po podaniu szczepionki przeciwko grypie dochodziło do wstrząsu anafilaktycznego, pojawiającego się w wyniku reakcji alergicznych.

Co mogło spowodować taki skutek u osób, które zostały wcześniej zostały zaszczepione?

Jakie reakcje alergiczne mogą wystąpić po szczepionce na grypę?

Do produkcji szczepionek przeciwko grypie wykorzystuje się niewielkie ilości białka kurzego, którym namnażane są różne szczepy wirusów grypy (dominujące w danym sezonie grypowym).

JAK WYTWARZA SIĘ SZCZEPIONKI PRZECIWKO GRYPIE?

⦁ Do stworzenia szczepionki na grypę dla jednego pacjenta potrzeba 3 jajek.

⦁ 11 dni od zapłodnienia kurzego zarodka do jaja wstrzykuje się konkretne szczepy wirusa grypy, które atakują zarodek i mogą się namnażać dzięki jego tkankom.

⦁ Następnie rozbija się skorupki, a wirusy zostają oczyszczone, inaktywowane i zamknięte w fiolkach. Proces ten może trwać nawet pół roku.

Warto wyjaśnić, że choć uczulenie na białko jaja kurzego należy do jednych z najczęstszych alergii pokarmowych (zwykle objawiających się zmianami skórnymi), to większość osób cierpiących na ten problem może być bezpiecznie szczepiona przeciwko grypie.

Nie można jednak zupełnie wykluczyć możliwości wystąpienia reakcji alergicznej i zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego po szczepieniu.

Jak podaje Państwowy Zakład Higieny — Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego na stronie szczepienia. pzh. gov.pl:

Ze względu na to, że w składzie szczepionek przeciwko grypie może występować niewielka ilość białka jaja kurzego, należy brać pod uwagę ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej po ich podaniu.

Zgodnie ze schematem opracowanym przez Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP) szczepionkę przeciw grypie można podać dziecku lub osobie dorosłej, u których po zjedzeniu potrawy z jaj (np. jajecznicy) występuje jedynie pokrzywka.

⦁ Zaleca się profilaktycznie, aby osoba uczulona na białka jaja kurzego po szczepieniu przeciw grypie pozostała przez 30 min blisko gabinetu lekarskiego.

Szczepionek przeciw grypie nie podaje się osobom, u których wcześniej po spożyciu jaj kurzych lub potraw z jaj wystąpiła ciężka reakcja alergiczna pod postacią:

— niedociśnienia,
— świszczącego oddechu,
— nudności i wymiotów,
— obrzęków.

W takich przypadkach wymagana jest konsultacja lekarska u alergologa lub immunologa.

Szczepionka przeciwko grypie 2020 — dowiedz się więcej:

Szczepienia na grypę 2020. Wszystko, co warto wiedzieć w czasie pandemii covid-19

Świat szykuje się na kolejny sezon na grypę. Przez pandemię będą masowe szczepienia?

Seniorzy, służba zdrowia, a nawet... nauczyciele – dla kogo bezpłatne szczepienia przeciwko grypie?

źródło: The Korea Times / KBS World Radio / BBC /szczepienia.info