Przegapiłeś film, który widzieli wszyscy? Oto 10 klasyków kina, które obejrzysz na Netflix

Ola Gersz
"Jak mogłeś nie oglądać tego filmu, to klasyk!" – ile razy słyszałeś od znajomych takie zdanie? Jeśli masz już tego po dziurki w nosie, włącz Netflix. Platforma VOD to nie tylko oryginalne seriale i filmy, ale również klasyki Hollywood, które weszły do historii kina i hity, które kochają całe pokolenia. Oto 10 hollywoodzkich przebojów, które tam znajdziesz.
"Ojciec chrzestny" to jeden z klasyków kina, który można obejrzeć na Netflix Fot. Kadr z filmu "Ojciec chrzestny"

1. Lśnienie (1980)

"Lśnienie" Stanleya Kubricka to horror psychologiczny z Jackiem Nicholsonem będący adaptacją słynnej książki Stephena Kinga. Bohater Jack Torrance, początkujący pisarz, przyjmuje w sezonie zimowym posadę stróża w odciętym od świata hotelu Overlook. Jack przyjeżdża tam z żoną i synkiem, ale rodzinna sielanka szybko zamieni się w koszmar. Mimo początkowych negatywnych opinii krytyków "Lśnienie" szybko zyskało status dzieła kultowego i jednego z najlepszych filmów wszech czasów.

2. Powrót do przyszłości (1985)

Film, który kochają całe pokolenia. "Powrót do przyszłości" Roberta Zemeckisa to jeden z klasyków kina na Netflix, które będzie rozrywką dla całej rodziny. Pierwsza część kultowej serii rozgrywa się w 1985 roku, kiedy naukowiec Emmet Brown buduje wehikuł czasu. Przyjaciel doktora, nastolatek Marty McFly, przenosi się w czasie do lat 50. i niechcący przeszkadza w poznaniu się swoim rodzicom. Czy uda mu się wszystko odkręcić?

3. Poszukiwacze Zaginionej Arki (1981)

Pierwsza część słynnej serii Stevena Spielberga z Harrisonem Fordem w roli niesfornego archeologa i poszukiwacza przygód Indiany Jonesa. "Poszukiwacze Zaginionej Arki" to jeden z najpopularniejszych filmów przygodowych, na którym wychowały się całe pokolenia. Indiana Jones wybiera się w nim do Egiptu, gdzie prawdopodobnie znajduje się Arka Przymiera. Bohater musi odnaleźć ją pierwszy. Inaczej Arka wpadnie w ręce nazistów.

4. Gladiator (2000)

"Gladiator" Ridleya Scotta ze świetnym Russelem Crowe oraz mistrzowskim Joaquinem Phoenixem to historia Maximusa, generała w starożytnym Rzymie, który pewnego dnia traci wszystko: status, rodzinę i wolność. Maximus zostaje niewolnikiem, który musi walczyć na arenie o przeżycie. Dramat kostiumowy, który przez wielu fanów jest uważany za arcydzieło, zdobył 5 Oscarów (spośród 12 nominacji), w tym za pierwszoplanową rolę Crowe'a i najlepszy film. Nominowany był również Phoenix za rolę Kommodusa oraz Hans Zimmer za niezapomnianą muzykę.

5. Psychoza (1960)

Dzieło Alfreda Hitchcocka przeszło historii m.in. z powodu słynnej sceny pod prysznicem. Jednak "Psychoza" to nie tylko ta jedna scena, to genialny dreszczowiec, który był czterokrotnie nominowany do Oscara, m.in. za drugoplanową rolę Janet Leigh oraz reżyserię mistrza Hitchcocka. Fabuła? Sekretarka Marion Crane kradnie ze swojej pracy dużą sumę pieniędzy i ucieka z miasta. Zatrzymuje się w małym motelu prowadzonym przez Normana Batesa. Reszta to już historia.

6. Skazani na Shawshank (1994)

Ten kultowy film na podstawie powieści Stephena Kinga to nie tylko poruszająca historia niesłusznie skazanego na więzienie mężczyzny, który postanawia przetrwać w brutalnym i hierarchicznym świecie za kratkami. "Skazani na Shawshank" to także opowieść o harcie ducha i optymizmie, a także piękny pean na cześć prawdziwej, męskiej przyjaźni. Film Franka Darabonta był siedem razy nominowany do Oscara, a Morgan Freeman i Tim Robbins popisali się w nim iście mistrzowskimi kreacjami aktorskimi.

7. Forrest Gump (1994)

"Forrest Gump" Roberta Zemeckisa to film, który niezmiennie wzrusza i poprawia humor. To historia życia mężczyzny, (Tom Hanks), który jest inny, a przez to wyszydzany. Forrest ma jednak wielkie serce i pogodę ducha, a przez życie prowadzi go miłość do Jenny (Robin Wright). Jest także olbrzymim szczęściarzem. Bo kto nie chciałby przypadkowo zostać miliarderem i bohaterem wojennym oraz spotkać Johna F. Kennedy’ego i Johna Lennona? Film został nagrodzony 6 Oscarami, w tym dla najlepszego obrazu oraz Toma Hanksa.

8. Ojciec chrzestny (1972)

Pierwsza część sagi o nowojorskiej rodzinie mafijnej w reżyserii Francisca Forda Coppoli doczekała się trzech Oscarów: za film, scenariusz adaptowany na podstawie powieści Mario Puzo oraz genialną rolę Marlona Brando. "Ojciec chrzestny" (na Netflix obejrzymy też dwie kontynuacje filmu), dzieło, które przeszło do historii kina, skupia się na starzejącej głowie familii Donie Corleonie, na którego nieudany zamach wywołuje wojnę gangów w Nowym Jorku. Nieoczekiwanie włączy się w nią Michael Corleone (Al Pacino), jedyny syn Dona, która nie popiera przestępczej działalności swojej rodziny.

9. Dirty Dancing (1987)

"Dirty Dancing", taneczny hit wyreżyserowany przez Emile Ardolino przeszedł do historii nie tylko dzięki świetnym układom tanecznym (wielu próbowało zrobić słynne podnoszenie, mało komu się udało) i magnetycznemu Patrickowi Swayze, ale również przebojowym hitom, jak "(I've Had) The Time of My Life" czy "Hungry Eyes". Szesnastoletnia Frances, nazywana przez bliskich Baby (Jennifer Grey), przyjeżdża z rodziną do wakacyjnego ośrodka wypoczynkowego. Spotka tam starszego od niej instruktora tańca Johnny'ego, a wakacje, które miały być nudne, zmienią jej życie.

10. 2001: Odyseja kosmiczna (1968)

"2001: Odyseja kosmiczna" Stanleya Kubricka to film, który zmienił oblicze kino. Dzieło science fiction, które doczekało się niezliczonych interpretacji i analiz, podzielone jest na trzy części, z których każda dzieje się w innym czasie i zakątku Wszechświata. "2001: Odyseja kosmiczna" została nagrodzona Oscarem za najlepsze efekty specjalne, była również nominowana m.in. za reżyserię i scenografię.