10 najlepszych na świecie książek 2020 roku. Co się znalazło na słynnej liście "The New York Times"?
Jeden z najpopularniejszych dzienników w Ameryce co roku ogłasza prestiżową listę 10 najlepszych książek świata. W 2020 roku nie zabrakło na niej miejsca dla głośnej publikacji Baracka Obamy "Ziemia Obiecana" (ang. "A Promised Land"), która ukaże się w Polsce wiosną. W USA w ciągu tygodnia od premiery wyprzedano ponad połowę całego nakładu (1,7 mln z 3 mln wydrukowanych sztuk). Co jeszcze warto przeczytać?
Pierwsza z nich reklamowana jest jako nowa wersja doskonale znanej i zekranizowanej powieści "Diabeł ubiera się u Prady", której akcja zamiast w świecie mody dzieje się w środowisku start-upów w centrum nowych technologii w Dolinie Krzemowej.
Druga zaś rzuca nowe światło na kwestię rasowości i dowodzi, że "w USA możesz być czarny, nawet jeśli Twoja skóra jest jasna jak mleko" — można przeczytać w zapowiedzi.
Po polsku będzie można też przeczytać nową książkę Baracka Obamy "A promised Land", czyli "Ziemię Obiecaną", która ukaże się 17 marca w przekładzie Dariusza Żukowskiego.
Ma to być pierwszy z dwóch tomów wspomnień 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych, w którym polityk zdradza kulisy m.in. śmierci Osamy bin Ladena.
Obama kolejny raz bije rekordy popularności. Choć premiera jego książki miała miejsce w zeszłym tygodniu (17 listopada 2020 roku), to już okazało się, że żaden inny prezydent w historii Stanów Zjednoczonych nie sprzedał tylu egzemplarzy (do tej pory rozeszło się już 1,7 mln sztuk, a cały nakład wynosi "tylko" 3 mln, więc już planowane są kolejne dodruki).
Co jeszcze uwzględniono w prestiżowym rankingu 10 najlepszych książek 2020 roku wg "The New York Times"?
Choć wojny i konflikty zbrojne doprowadziły do wielu katastrof cywilizacyjnych, to paradoksalnie wpłynęły także na największe osiągnięcia wielu społeczeństw.10. Margaret MacMillian: "War. How Conflict Shaped Us"
Autorka stara się przekonać, że granica pomiędzy tymi zjawiskami bywa często bardzo płynna, a nieustanna walka na śmierć i życie od zarania dziejów towarzyszy ludzkości w codziennych zmaganiach z rzeczywistością.
"Uncanny Valley" (w wydanym przez Prószyński i Spółka przekładzie Adrianny Celińskiej) jest literacką kroniką rozczarowania nowymi technologiami i pokazuje nieznaną stronę Krzemowej Doliny oraz modnych start-upów, którymi młodzi ludzie próbują podbić świat.9. Anna Wiener: "Dolina niesamowitości"
Pisanie o Szekspirze wcale nie musi oznaczać skupienia się wyłącznie na angielskim pisarzu. W tle można przemycić wiele ciekawych obserwacji na temat współczesności i aktualnej sytuacji politycznej na świecie — od coraz bardziej podzielonych Stanów Zjednoczonych po zmieniającą się po Brexicie Europę.8. James Shapiro: "Shakespeare in a Divided America"
Nowa książka Obamy ukazała się 17 listopada i już zajmuje 7. pozycję na liście tegorocznych bestsellerów 2020 roku wg "The New York Times". Polska premiera "A Promised Land" w przekładzie Dariusza Żukowskiego zaplanowana jest na 17 marca 2021 roku.7. Barack Obama: "Ziemia Obiecana"
Rodzinna historia małżeństwa z dwunastką dzieci ze schizofrenią w tle. Perełka dziennikarstwa narracyjnego (zwanego też literackim), analizującego trudną walkę z chorobami psychicznymi w połowie lat 70. XX wieku, gdy o cierpieniu osób zmagających się z problemami psychicznymi nie mówiło się tak otwarcie jak dziś.6. Robert Kolker: "Hidden Valley Road"
"The Vanishing Half", czyli "Moja znikająca połowa" w przekładzie J. Wetsermarka ukazała się dzięki Wydawnictwu Agora. Zmagania bliźniaczek z Południa Stanów Zjednoczonych z konfliktami na tle rasowym są dziś nadal aktualne, zwłaszcza w odniesieniu do napięć społecznych, do których regularnie dochodzi po kolejnych doniesieniach o brutalności policji wobec Afroamerykanów.5. Brit Bennett: "Moja znikająca połowa"
Po co być Amerykaninem — pyta retorycznie autor, którego ojciec (imigrant z Pakistanu) w przeszłości pełnił funkcję lekarza samego Donalda Trumpa.4. Ayad Akhtar: "Homeland Elegies"
Czytaj także: W czym tkwi sekret bujnej fryzury Donalda Trumpa? Lekarz zdradził przyczynę gęstych włosów polityka
Zbiór doskonałych esejów opowiadających o wielu istotnych aspektach "Amerykańskiego Snu" zestawionego z koszmarem 11 września, uprzedzeniami na tle rasowym i innymi problemami współczesnych Stanów Zjednoczonych.
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że Szekspir miał syna o imieniu Hamnet, który zmarł w wieku 11 lat. Jak ten fakt mógł wpłynąć na powstanie słynnego "Hamleta"?3. Maggie O’Farrell: "Hamnet"
Irlandzka powieściopisarka Maggie O'Farrel przez pryzmat własnej wyobraźni opisuje dawny świat, w którym brylował William Szekspir zmagając się z niewysłowionym smutkiem po stracie jedynego syna (miał jeszcze 2 córki — najstarszą z trójki dzieci Zuzannę oraz najmłodszą Judytę).
Powieść kryminalna i socjologiczny portret Brooklynu z końca lat 60. XX wieku, gdzie rywalizujące ze sobą gangi narkotykowe ścierają się z włoskimi przemytnikami.2. James McBride: "Deacon King Kong"
Kiedy świat stoi na krawędzi kryzysu klimatycznego, nawet niepozorna historia rodzinnych wakacji nad oceanem może być pretekstem do stworzenia niesamowitej opowieści napełnionej symboliką biblijną, z której najmłodsze pokolenie zaczerpnie inspirację do walki o ocalenie planety przed zagładą, jaka może czekać nas, jeśli nic nie zmienimy i nie zwrócimy się ku najprostszym wartościom zgodnym z naturą i ekologią.1. Lydia Millet: "A Children’s Bible"
Dla nieco starszych klasyczna "bajka o zmianach klimatu" może być zaś okazją do refleksji nad tym, jak bardzo pogubiliśmy się w hedonistycznym pędzie za zaspokajaniem konsumpcjonistycznych potrzeb. Numer jeden w zestawieniu "The New York Times" świadczy tylko o tym, że o tym tytule z pewnością będzie jeszcze bardzo głośno.
źródło: "The New York Times"