Półcieniowe zaćmienie Księżyca zbiegnie się z pełnią. Przed nami wyjątkowe zjawiska na niebie

Monika Piorun
30 listopada dojdzie do wyjątkowych zjawisk astronomicznych. Oprócz pełni Księżyca nastąpi także częściowe zaćmienie Srebrnego Globu, które niestety nie będzie widoczne z Polski. Natomiast w połowie grudnia można się spodziewać całkowitego zaćmienia Słońca. Obserwować je będą mogli jednak tylko mieszkańcy Wysp Galapagos, Chile i Argentyny.
30 listopada czeka nas ostatnie w 2020 roku zaćmienie Księżyca oraz pełnia zwana Pełnią Bobrzego Księżyca lub Szronową Pełnią. Gdzie i kiedy je oglądać na niebie? Fot. Pixaby.com
Nie zawsze mamy okazję do tego, by oprócz pełni obserwować także zaćmienie Księżyca — na dodatek ostatnie w tym roku.

30 listopada 2020 oprócz pełni nazywanej przez rdzenne plemiona Ameryki Północnej Pełnią Bobrzego Księżyca (ze względu na to, że zwierzęta te w tym czasie budują zimowe zapory) lub Szronową Pełnią (ze względu na warunki atmosferyczne) dojdzie także do kolejnego ciekawego zjawiska na listopadowym niebie.

Zaćmienie Księżyca 2020: pełnia 30 listopada. Kiedy i gdzie oglądać?

Ostatnie zaćmienie Księżyca w tym roku będzie zaćmieniem częściowym i półcieniowym. W całości będzie widoczne nad całą Ameryką Północną. Ameryką Południową, wschodnią i północną częścią Azji (w tym nad Japonią), Australią oraz nad Oceanem Spokojnym i częściowo nad Atlantykiem.


W Europie okazję do obserwacji będą mieć tego dnia jedynie mieszkańcy Wysp Brytyjskich oraz Półwyspu Skandynawskiego.

W Polsce będziemy za to mogli przy dobrej pogodzie zauważyć pełnię Księżyca. Maksimum tego zjawiska nastąpi w poniedziałek 30 listopada 2020 roku o godz. 10.32.

Czytaj także: Jaki wpływ na ludzki organizm ma Księżyc? Analizujemy wyniki badań naukowych
30 listopada 2020 dojdzie do częściowego, półcieniowego zaćmienia Księżyca, które niestety nie będzie widoczne z terenu Polski. Tego samego dnia czeka nas jednak jeszcze pełnia.Fot. Urania.edu.pl

Ostatnie zaćmienie Księżyca w 2020, a po nim całkowite zaćmienie Słońca

To jednak nie koniec ciekawych zjawisk na niebie w tym roku. 14 grudnia, jeszcze przed nadejściem astronomicznej zimy, dojdzie jeszcze do całkowitego zaćmienia Słońca.

Na własne oczy będą mogli je obserwować mieszkańcy Chile, Argentyny oraz Wysp Galapagos. Nad Polską nie będzie niestety widoczne.

Dowiedz się więcej:

Przed nami Krwawy Księżyc, ale w październiku czeka nas druga pełnia, której nie było od... 76 lat

Obrączkowe zaćmienie Słońca i "pierścień ognia". Wyjątkowe zjawiska na niebie w 2020

Space X wysyła w kosmos 4 astronautów. Sprawdź, gdzie i kiedy oglądać start Crew Dragon