Przełomowe postanowienie. ONZ usuwa marihuanę z listy niebezpiecznych narkotyków

Joanna Stawczyk
Za sprawą decyzji Organizacji Narodów Zjednoczonych marihuana i jej pochodne znikają z listy najniebezpieczniejszych narkotyków świata. Dotychczas klasyfikacja konopi indyjskiej plasowała ją w zestawieniu z heroiną, metadonem czy kokainą.
ONZ usuwa marihuanę z listy najbardziej niebezpiecznych narkotyków świata Fot. unsplash.com
Zgodnie z zaleceniami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), ONZ przeprowadziła głosowanie w sprawie konopi indyjskiej, która do tej pory widniała na liście najbardziej niebezpiecznych narkotyków zgodnie z "IV Jednolitą Konwencją o środkach odurzających z 1961 r". Owe zestawienie obejmuje substancje, podlegające bardzo surowej kontroli.

O taki obrót sprawy walczyły m.in. Stany Zjednoczone oraz większość państw Europy. Za podtrzymaniem poprzedniej klasyfikacji były Chiny i Rosja.

Mimo tego, że już dłużej nie zobaczymy marihuany na liście, to wciąż trzeba liczyć się z tym, że ONZ traktuje ją jako substancję psychoaktywną (lista nr I).


Eksperci w dziedzinie narkotyków twierdzą, że decyzja ONZ niekoniecznie poskutkuje szybkimi konsekwencjami, gdyż poszczególne kraje i tak pozostają niezależne w zakresie ustanawiania prawa narkotykowego.
MarihuanaFot. unsplash.com
Magazyn Forbes zaznacza, jak wygląda sytuacja w Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym miesiącu Arizona, New Jersey, Południowa Dakota i Montana zalegalizowały tzw. "rekreacyjną marihuanę", doprowadzając do tego, że liczba stanów, które uznały legalizację wzrosła do 15-tu. Poza tym, już 35 stanów przyjęło przyzwolenie na używanie medycznej marihuany.

New York Times uznał, że większość państw zgodnie podąża za ogólnoświatową konwencją, definiując wszelkie ruchy polityczne, w związku z czym postanowienie może mieć większy wpływ na pobudzenie dialogu o legalizacji konopi indyjskiej.

Czytaj także: Żona Elliota Page’a zareagowała na jego coming out. Nie ukrywa, że jest dumna