Kto ją może pić, skąd pochodzi i czy ma smak? Fakty i mity na temat wody źródlanej

Dawid Wojtowicz
Bez wody nie ma życia, to wiemy wszyscy. Oczywiście pod warunkiem, że mowa o wodzie, której czystość, skład i właściwości kwalifikują ją do bezpiecznego, codziennego spożycia przez ludzi. W tym kontekście często jako wzór pojawia się woda źródlana.
Pochodząca ze źródeł podziemnych woda źródlana to woda pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Wspólnie z marką Żywiec Zdrój przedstawiamy fakty i mity na temat tego rodzaju wody do picia Ezra Jeffrey-Comeau / Unsplash
Co konkretnie kryje się za tym pojęciem? Jakie cechy musi spełniać woda, by mogła być określana takim terminem? Przedstawiamy najpopularniejsze tezy dotyczące wód źródlanych. Sprawdzamy, które z nich to rzeczywiście fakty, a które to mity powielane na temat wód czerpanych ze źródeł podziemnych.

Woda źródlana pochodzi wyłącznie z naturalnych, głębinowych źródeł – FAKT

Źródłem tego rodzaju wody są podziemne lub głębinowe zasoby wodne, które podlegają naturalnej ochronie geologicznej przed czynnikami zewnętrznymi (np. zanieczyszczonymi wodami powierzchniowymi) i z uwagi na to mają ogromne znaczenie gospodarcze i przyrodnicze. Skład mineralny takich wód powstaje jedynie w wyniku naturalnych procesów geochemicznych, a nie prac laboratoryjnych czy procesu produkcji. Na każdym etapie produkcji ten skład podlega kontroli, ale nie modyfikacji. Co więcej, konieczne jest jej wydobycie i rozlewanie bezpośrednio u źródła po to, by zabezpieczyć jej naturalne właściwości (zasada "czystości i niezmienności od źródła do butelki").

Woda źródlana może podlegać uzdatnianiu – MIT

Uzdatnianie wody to procesy, które polegają na doprowadzeniu wody niespełniającej określonych standardów do stanu, kiedy będzie ona zdatna do picia. Taka sytuacja nie dotyczy wódy źródlanej, która już w źródle spełnia restrykcyjne wymagania pozwalające zakwalifikować ją do tej kategorii, potwierdzające jej przydatność do stałego, bezpiecznego spożycia. Taki rodzaj wody charakteryzuje się tym, że zachowuje swój pierwotny skład mineralny i naturalną czystość, wolną od substancji związanych z działalnością człowieka, od źródła do momentu konsumpcji. Dlatego nie może być poddawany żadnym procesom, które wpływałyby na jej naturalny skład chemiczny czy mikrobiologiczny, w szczególności dezynfekcji z zastosowaniem chloru czy ozonu. To też jest powodem, że rozlewanie do opakowań wód źródlanych odbywa się w jak najbliższym sąsiedztwie miejsca wydobycia wody.

Woda źródlana nie różni się od wodociągowej – MIT

Woda źródlana, aby móc otrzymać taką nazwę, musi być wzięta pod naprawdę DUŻĄ lupę. Ocenia się jej geologiczne pochodzenie, bada właściwości fizyczne i chemiczne, a także sprawdza się ją pod kątem mikrobiologicznym. Woda źródlana różni się pochodzeniem – w przeciwieństwie do wody kranowej może być czerpana wyłącznie ze źródeł podziemnych, aby była pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym.

Woda źródlana nie ma żadnych minerałów i dlatego wypłukuje je z organizmu – MIT

Woda źródlana zawiera składniki mineralne w ilości kwalifikującej je najczęściej do grupy wód niskozmineralizowanych – z reguły zawiera 200-500 mg/l. Niska zawartość sodu, chlorków, jodków czy fluorków sprawia, że jest to woda bezpieczna i odpowiednia do stałego spożycia na co dzień dla każdego niezależnie od wieku i obciążeń zdrowotnych. Woda taka spełnia doskonale swoją podstawową funkcję – bezpiecznego nawodnienia organizmu w sposób naturalnie korzystny dla zdrowia.

Woda źródlana może być spożywana przez wszystkich – FAKT

Pochodząca z zasobów podziemnych woda źródlana może być spożywana na co dzień przez każdego niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia. Zaleca się ją kobietom ciężarnym, karmiącym piersią i dzieciom, a nawet niemowlętom, gdy spełnia określone przez Ministra Zdrowia wymagania odnośnie zawartości sodu, chlorków, azotanów i azotynów oraz fluorków. Przykładem takiej wody jest Żywiec Zdrój.


Uniwersalność wody źródlanej odróżnia ją od wody mineralnej, której skład może być bardzo zróżnicowany i nie dla każdego odpowiedni do stałego spożycia. Dlatego wysokozmineralizowanej wody mineralnej raczej nie powinni pić nadciśnieniowcy (gdy ma wysoką zawartość sodu), osoby ze skłonnością do kamieni nerkowych (gdy poziom wapnia jest wysoki) czy osoby cierpiące na niedokwasotę (jeśli woda mineralna ma dużą zawartość wodorowęglanów).
Podczas podróży przez skały woda źródlana wzbogaca się o minerałyILYA / 123rf.com

Im więcej minerałów w wodzie, tym lepiej dla naszego organizmu – MIT

Choć składniki mineralne odgrywają ogromną rolę w żywieniu człowieka, to tak jak każdy składnik pokarmowy nie mogą być przyjmowane stale w większej ilości, gdyż może to prowadzić do ich nadmiaru i niekorzystnych skutków, szczególnie w przypadku osób, które mają jakieś obciążenia zdrowotne. Dlatego stwierdzenie, że im więcej minerałów w wodzie, tym lepiej dla naszego organizmu, niekoniecznie się sprawdza - wszystko zależy od faktycznych potrzeb naszego organizmu. Dla większości z nas woda źródlana o zbalansowanym składzie jest wodą odpowiednią do picia na co dzień, zabezpieczającą podaż pożądanych składników w odpowiedniej ilości.

Woda źródlana smakuje jak kranówka – MIT

Ideą picia wody źródlanej jest delektowanie się naturalnie czystą wodą głębinowego pochodzenia. Swój zrównoważony skład mineralny i florę mikrobiologiczną oraz brak procesów uzdatniania - a te czynniki determinują smak wody - woda źródlana zawdzięcza wyłącznie naturalnym procesom. Można więc powiedzieć, że taka woda smakuje tak, jak smakuje sama natura. Pozbawiona jest słonych, kredowych czy metalicznych posmaków typowych dla wody wysokozmineralizowanej, gdzie smak może zdominować znacząca zawartość jakiegoś składnika, czy wody kranowej.
Żywiecczyzna, region geograficzny i etnograficzny w południowej Polsce, z którego czerpana jest niegazowana woda źródlana Żywiec ZdrójFot. Żywiec Zdrój

Woda źródlana jest polecana kobietom w ciąży – FAKT

Zgodnie ze stanowiskami grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego wodą odpowiednią do picia na co dzień dla kobiet w ciąży i karmiących piersią jest woda źródlana. Wynika to z faktu, że zarówna ogólna suma składników mineralnych, jak i zawartość potencjalnie niekorzystnych składników jest na poziomie bezpiecznym do stałego spożycia bez szczególnych ograniczeń odnośnie spożywanej ilości. Taka woda może pokryć nawet całe zapotrzebowanie na wodę w grupach szczególnie wrażliwych, także zwiększone jak u kobiet ciężarnych czy karmiących piersią.

Wodę źródlaną możemy pić bez szczególnych ograniczeń – FAKT

Rozlewana do butelek woda źródlana jest jednym z najbardziej naturalnych i neutralnych produktów spożywczych zabezpieczających podstawowe potrzeby naszego organizmu. Musi spełniać wysokie standardy dotyczące jej czystości mikrobiologicznej, zawartości toksycznych metali oraz minerałów. Docelowo przeznaczona jest bowiem dla wszystkich grup konsumentów. Ze względu na te określane przez Ministerstwo Zdrowia restrykcyjne wymagania podlega licznym i szczegółowym kontrolom weryfikującym czy zachowuje swoje naturalne właściwości.

Artykuł powstał we współpracy z Żywiec Zdrój