Różnice pomiędzy szczepionkami na COVID Pfizera i Moderny [PORÓWNANIE]

Monika Piorun
Preparaty do szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 firmy Pfizer/BioNTech oraz Moderny oparte są na tej samej technologii mRNA. Mechanizm ich działania jest identyczny i mają niemal taką samą skuteczność. Lista różnic pomiędzy nimi nie jest zbyt długa. Niedawno dowiedziono jednak, że jedna z nich działa także na nowe mutacje koronawirusa. Co jeszcze je odróżnia?
Czym się różni szczepionka przeciwko covid-19 firmy Pfizer od preparatu Moderny? Fot. Twitter.com/@reuters; Moderna /Pfizer/BioNTech
Z punktu widzenia pacjenta w zasadzie nie ma żadnych poważnych różnic pomiędzy szczepionkami na covid-19 wyprodukowanymi przez Pfizer/BioNTech a tymi od Moderny. Więcej je łączy niż dzieli, a osoba, która będzie szczepiona, powinna tylko zwrócić uwagę na czas podania kolejnej dawki oraz zadbać o to, by być szczepionym preparatem tej samej firmy co za pierwszym razem.

Jakie są różnice pomiędzy szczepionkami Pfizera i Moderny? [LISTA]

Wykaz podstawowych różnic pomiędzy szczepionkami Pfizera i Moderny.
Największa różnica pomiędzy szczepionkami przeciwko covid-19 od Pfizera i Moderny dotyczy temperatury, w jakiej muszą być przechowywane preparaty oraz ilości preparatu w jednej fiolce.


Szczepionka Moderny jest pod tym względem nieco mniej wymagająca i ma dwukrotnie więcej dawek w 1 fiolce niż u Pfizera. Nie ma to jednak żadnego wpływu na skuteczność. Obie szczepionki działają niemal dokładnie tak samo (odpowiednio z 95 proc. i 94,1 proc. skutecznością).

Nieco różnią się jednak jeśli chodzi o termin podawania drugiej dawki (różnica wynosi 1 tydzień). Szczepionkę Pfizera można przyjmować od 16. roku życia, a Moderny od 18.

Lekarze i naukowcy podkreślają, że szczepionki przeciwko covid-19 są bezpieczne i oprócz silnych reakcji alergicznych, które grożą wstrząsem anafilaktycznym, w zasadzie nie ma przeciwwskazań do ich stosowania.

Czytaj także: Przeciwwskazania do szczepień na covid-19? To nie będzie długa lista

Ze względu na brak wyników badań na razie odradza się jednak przyjmowania szczepionek Pfizera i Moderny kobietom w ciąży.

Nie zaleca się także zachodzenia w ciążę w ciągu 2 miesięcy od podania 2 dawki preparatu (nie ma jednak żadnych przesłanek, które wskazywałyby, że szczepienia mogą wpływać na płodność kobiet).

PODSTAWOWE RÓŻNICE POMIĘDZY SZCZEPIONKĄ PFIZERA i MODERNY

⦁ TEMPERATURA i CZAS PRZECHOWYWANIA (pośredni wpływ na dystrybucję)

⦁ ILOŚĆ PREPARATU W FIOLCE (2 x więcej dawek w 1 fiolce Moderny)

⦁ TERMIN DRUGIEJ DAWKI (tydzień różnicy)

⦁ WIEK SZCZEPIONYCH (powyżej 16 lub 18 lat)

⦁ DZIAŁANIE NA MUTACJE SARS-COV-2 (Pfizer wykazał skuteczność na 16 wariantów koronawirusa)

Ostatnią z ważniejszych różnic pomiędzy szczepionkami Pfizera i Moderny jest kwestia ich skuteczności na mutacje koronawirusa. Niedawno ogłoszono, że wstępne wyniki badań laboratoryjnych wskazują na to, że szczepionka przeciwko covid-19 firmy Pfizer/BioNTech działa na 16 nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2.

Czytaj także: Szczepionka Pfizera działa przeciw nowym mutacjom koronawirusa. Potwierdziły to badania

W przypadku szczepionki Moderny na razie nie udostępniono wyników badań, które udowadniałyby jej skuteczność na nowe typy koronawirusa.

Dowiedz się więcej: