Miasto bez ulic i samochodów? THE LINE powstanie w Arabii Saudyjskiej i będzie mieć 170 km
Zero samochodów, komunikacja miejska obsługiwana przez sztuczną inteligencję i ochrona środowiska naturalnego. Takie założenia przyjmuje nowy projekt THE LINE, który ma być przełomowy w historii urbanistyki. 170 kilometrów niezwykłego miasta ma powstać do 2030 roku, a znaczna jego część będzie znajdować się pod ziemią.
Ten niezwykły projekt ma powstawać przez kolejne 10 lat i ma być pierwszym na Świecie samowystarczalnym miastem.Przedstawiam Wam THE LINE, 170-kilumetrowe miasto, w którym zamieszka milion rezydentów. Miasto, które dzięki NEOM będzie chronić 95 proc. zasobów naturalnych. Bez samochodów, bez dróg i z zerową emisją dwutlenktu węgla.
Co cechuje projekt THE LINE?
- 170 kilumetrowe miasto ma być domem dla ponad miliona mieszkańców
- 38,000 nowych miejsc pracy do 2030 roku
- poszczególne partie miasta mają być ze sobą połączone dzięki ultra-szybkiej komunikacji miejskiej obłsugiwanej przez sztuczną inteligencję
- zero emisj i samowystarczalność: zasilane przez odnawialne źródła energii
- projekt ma kosztować 500 mln dolarów
Małe aglomeracje mają być połączone ultra-szybką komunikacją miejską obsługiwaną przez sztuczną inteligencję. Wszystko ma być w zasięgu pięciu minut. Oprócz tego miasto ma charakteryzować zerowa emisja dwutlenku węgla. Miasto ma zapewnić ochronę najcenniejszych naturalnych miejsc na ziemii. Projekt ma powstać do 2030 roku.
Czytaj także: Domowa "elektrownia" słoneczna. Jak zainwestować w technologię przyszłości?
Miasto przyszłości
Miasto ma być domem dla ponad miliona mieszkańców i odpowiedzią na problemy współczesnego Świata takie jak zmieniającu się klimat, zanieczyszczenia środowiska czy rozluźniające się więzy społeczne.Reklamujący projekt film rzuca spore wyzwanie dla współczesnej urbanistyki:
– Współczesne miasto potrzebuje kompletnie nowego spojrzenia. Co jeśli wszystko, czego kiedykolwiek potrzebowaliśmy będzie w zasięgu pięciominutowego spaceru? Co jeśli usuniemy z niego drogi i samochody? Co jeśli zrównoważony rozwój nie byłby postrzegany jako trudno osiągalny cel, ale pewnik? Co jeśli zastąpilibyśmy przestarzałe technologie nowoczesnymi i ekologicznymi rozwiązaniami, które zapewniłaby sztuczna inteligencja? Co jeśli wybudujemy miasto wokół natury, zamiast budować na niej?
Trzy warstwy miasta przyszłości
Długie, bo aż 170-kilometrowe miasto ma być połączone komunikacją miejską, która będzie iść pod ziemią. To najniższa "warstwa" miasta. Nad nią ma znajdować się sektor usług. Na powierzchni ziemi będzie natomiast ulokowana jedynie przestrzeń dla pieszych.Komunikacja miejska ma łączyć 170 km miasta pod ziemią.•Fot. neom.com
Projekt zakłada, że mieszkańcy miasta będą napływać z całego Świata. Jego położenia ma je uczynić łatwo dostępnym dla wszystkich obywateli.•Fot. neom.com
Czytaj także: Urban jungle to nowy trend na rok 2021. Co zmieni się w aranżacji wnętrz?
źródło: NEOM