Które choroby przewlekłe uprawniają do wcześniejszego szczepienia przeciwko covid-19? [LISTA]
Po medykach, seniorach, służbach mundurowych i nauczycielach na kolejnych etapach szczepień przeciwko covid-19 pierwszeństwo będą miały osoby cierpiące na choroby współistniejące. Tacy pacjenci niezależnie od grupy wiekowej powinni się zgłosić po e-skierowanie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który indywidualnie oceni ich stan zdrowia. Które choroby mogą nam dać pierwszeństwo w kolejce do szczepień?
- Pacjenci z chorobami przewlekłymi poniżej 60. roku życia zostali uwzględnieni w drugim etapie szczepień przeciwko covid-19, ale po e-skierowanie do lekarza POZ mogą się zgłaszać bez względu na wiek.
- Jakie choroby współistniejące kwalifikują do wcześniejszych szczepień na covid-19?
- Jaki wpływ na leki zażywane w przypadku chorób współistniejących ma szczepienie przeciwko covid-19?
Po medykach, farmaceutach, rodzicach wcześniaków, nauczycielach akademickich z uczelniach medycznych i studentach zajmujących się pacjentami oraz pracownikach pomocy społecznej z grupy “0”, w pierwszej grupie szczepionych na covid-19 prócz seniorów z najstarszych roczników, pacjentów zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz hospicjów i pozostałych nauczycieli uwzględniono m.in. żołnierzy (w tym WOT), funkcjonariuszy Policji, Staży Granicznej, Gminnej i Miejskiej, ABW, Wywiadu i Kontrwywiadu, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Ochrony Kolei, prokuratorów i asesorów prokuratury, a także strażaków oraz pracowników TOPR, GOPR i ratowników wodnych wykonujących działania ratownicze.
Miejsce w kolejce dla grupy zmagającej się z chorobami współistniejącymi (poniżej 60. roku życia) według nowego Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 2021 roku przewidziano dopiero na drugim etapie szczepień.
Zgodnie z zasadami Narodowego Programu Szczepień lekarze POZ mogą wystawiać takim pacjentom e-skierowania na szczepienia covid-19 bez względu na wiek, jeśli ich stan zdrowia tego wymaga.
Specjaliści mogą też przesunąć termin szczepienia, w przypadku ewentualnego zaostrzenia objawów choroby. W każdym z takich przypadków niezbędna jest specjalistyczna ocena ekspertów.
Czytaj także: Zapisy na szczepienia covid-19: wszystko, co musisz wiedzieć [PORADNIK]
Jakie choroby przewlekłe uwzględniono w wykazie, na podstawie którego lekarze mogą kwalifikować pacjentów do wcześniejszego szczepienia przeciwko covid-19?
Które choroby przewlekłe dają pierwszeństwo do szczepień na COVID? [LISTA]
- choroby nowotworowe (niezbędna jest konsultacja z onkologiem)
- astma oskrzelowa
- anemia sierpowata
- talasemia (niedokrwistość tarczowatokrwinkowa)
- cukrzyca
- mukowiscydoza
- choroby płuc, w tym POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc)
- przewlekłe choroby nerek (PChN)
- przewlekłe choroby wątroby
- deficyty neurologiczne (np. demencja)
- choroby naczyń mózgowych
- nadciśnienie tętnicze
- niedobory odporności (w chorobach autoimmunologicznych)
- otyłość
- choroby układu sercowo-naczyniowego
- choroby związane z uzależnieniem od nikotyny
Warto wyjaśnić, że szczepienie przeciwko covid-19 nie jest przeciwwskazaniem do przyjmowania jakichkolwiek leków, które przyjmuje się na stałe — potwierdza dr Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych. Przyjęcie szczepionki na koronawirusa nie wpływa na dotychczasowe metody leczenia chorób przewlekłych.
Dowiedz się więcej:
- Przeciwwskazania do szczepień na covid-19? To nie będzie długa lista
- Zakażenie koronawirusem po pierwszej dawce szczepionki na COVID? Efekt zamieszek na Kapitolu
- Kiedy można dostać odszkodowanie po szczepieniu na covid-19? [WYJAŚNIAMY]
- Kogo pozwać za skutki uboczne szczepionki na covid-19? Pfizer nie poniesie winy [KOMENTARZ PRAWNIKA]