Złe informacje dla Grupy 0. Dworczyk ujawnił skalę opóźnień w dostawach szczepionek

Bartosz Godziński
Decyzja Pfizera o zmniejszeniu ilości dostaw niestety wpłynie na Narodowy Program Szczepień. Michał Dworczyk poinformował o zmianach w harmonogramie na specjalnej konferencji prasowej. Odczują to pacjenci grupy "zero" – m.in. lekarze i pracownicy szpitali oraz aptek.
Michał Dworczyk szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W piątek firma Pfizer podała, że ze względu na konieczną rozbudowę fabryki w Belgii będzie musiała zmniejszyć liczbę wysyłanych tygodniowo dawek szczepionki na covid-19 do krajów UE. Informacja ta zelektryzowała wszystkich, ale niedługo potem przyszły bardziej optymistyczne wieści.

Koncern poinformował niedługo później, że uda mu się wcześniej niż zapowiadał wrócić do normalnych dostaw szczepionek na rynku europejskim. Początkowo problemy producenta miały trwać 4 tygodnie, ale już 25 stycznia powróci on do starego harmonogramu dostaw, a od 15 lutego zwiększy ilość produkowanych i dostarczanych szczepionek.


Czytaj też: Nowa dostawa szczepionek mniejsza niż poprzednie. Dworczyk wyjawił, kiedy ma być ich więcej

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk na specjalnej konferencji powiedział, jak wpłynie to na harmonogram szczepień w Polsce.

– Mamy zabezpieczone dawki dla wszystkich pacjentów, którzy otrzymali pierwsze szczepienie. Mają gwarancję otrzymania drugiego szczepienia. Po drugie szczepienia dla seniorów powyżej 70 roku zaczynają się zgodnie z planem, czyli 25 stycznia. Trzecia sprawa: jesteśmy zmuszeni wydłużyć szczepienia grupy "zero". Wiąże się to ze zmniejszaniem dostarczanych dawek przez firmę Pfizer – powiedział Dworczyk.

W poniedziałek 18 stycznia do Polski przyleciało 176 tys. dawek, zamiast oczekiwanych 360 tys. W połowie lutego ma nastąpić wzrost liczby dostarczanych szczepionek.
Do tej pory w Polsce zaczepiono ponad 475 264 pacjentów. Z kolei milion 470 tys. osób w wieku 16-69 lat wyraziło chęć zaszczepienia się przeciw covid-19. Ponad 431 tys. zarejestrowanych to seniorzy 80+.

Czytaj też: Nie do wiary, kiedy możemy osiągnąć odporność zbiorową przy obecnym tempie szczepień