Kim był pierwszy zmarły po szczepieniach na COVID w Polsce? [KULISY SPRAWY]

Monika Piorun
Pierwszy polski pacjent, który zmarł po szczepieniu na covid-19, miał 73 lata i od 40 lat mieszkał w Powiatowym Domu Opieki Społecznej w Ostrowinie koło Oleśnicy na Dolnym Śląsku. Było osobą upośledzoną umysłowo i częściowo niepełnosprawną ruchowo. Marek Czarnecki, dyrektor ośrodka, w którym doszło do tej sytuacji, w rozmowie z naTemat.pl zdradza kulisy tego zdarzenia.
73-letni pacjent, który zmarł następnego dnia po szczepieniu na covid-19 w Polsce, od 1981 roku mieszkał w Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie koło Oleśnicy na Dolnym Śląsku. Fot. Michal Grocholski / Agencja Gazeta



Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Ostrowinie mieści się w zabytkowym pałacu wybudowanym na początku XX wieku. Położony w niewielkiej, liczącej zaledwie 472 mieszkańców wsi ośrodek, udziela całodobowej opieki osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Jedną z nich był pacjent, który zmarł w ciągu doby od szczepienia przeciwko covid-19. Do ośrodka trafił w 1981 roku, kiedy miał 33 lata. Od tego czasu przebywał tam na stałe.

Czytaj także: Wiadomo, kim jest osoba, która zmarła po szczepionce. "Trwa ustalanie przyczyn śmierci"

Marek Czarnecki, dyrektor Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie w rozmowie z naTemat.pl wyjaśnia, że PDPS w ubiegłym tygodniu udostępnił miejsce dla mobilnego zespołu szczepiennego. NFZ wyznaczył zaś do przeprowadzenia szczepień przeciwko SARS-CoV-2 Samodzielny Zespół Opieki Zdrowotnej w Oleśnicy.

Szczepienia odbywały się 19 i 20 stycznia 2021 roku. W tym czasie ze szczepionki skorzystało w sumie 269 mieszkańców i mieszkanek PDPS-u.

naTemat.pl: W jakich okolicznościach doszło do zgonu pacjenta, który był szczepiony na covid-19?

Marek Czarnecki: Ten Pan był zaszczepiony we wtorek 19 stycznia około godz. 11. Oczywiście wcześniej zbadał go lekarz. Po południu, po godz. 17 pacjent źle się poczuł. Miał podwyższoną temperaturę i nieprawidłowe ciśnienie. W takich wypadkach zawsze wzywamy pogotowie. Ratownicy, którzy przyjechali na miejsce, podali mu leki, po których temperatura spadła i wszystko było OK.

Następnego dnia, tak gdzieś do południa, przed godz. 12, 73-letni pacjent znowu źle się poczuł. Ponownie wezwano pogotowie, które zjawiło się około godz. 18. Mężczyzna kolejny raz dostał leki, po których temperatura jego ciała spadła i był w kontakcie słownym.

W środę 20 stycznia, około godz. 20.30 nastąpił jego zgon.

Kim był ten mężczyzna? Co wiadomo na jego temat?

Dom Pomocy Społecznej w Ostrowinie jest ośrodkiem dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Pan, który zmarł dzień po szczepieniu na covid-19, mieszkał w tym miejscu od 1981 roku. Był upośledzony umysłowo i miał częściową niepełnosprawność ruchową.

Pogotowia nie wzywano do niego trzykrotnie, jak informowały początkowo media, ale dwa razy. Za trzecim razem ratownicy potwierdzili zgon pacjenta.

Czy po samym szczepieniu pacjent skarżył się na jakieś dolegliwości?

Nie bezpośrednio, problemy nastąpiły dopiero w godzinach popołudniowych.

A pozostali pacjenci? Czy u kogoś wystąpiły działania niepożądane?

Nie, nikt nie zgłosił podobnych przypadków. Stan zdrowia pozostałych zaszczepionych jest w normie.

Czy zmarły pacjent wcześniej cierpiał na jakieś choroby przewlekłe, np. cukrzycę, nadciśnienie itp.?

Miał tylko częściową niepełnosprawność ruchową i był upośledzony umysłowo. Nie miał żadnych innych dolegliwości.

Sprawa jest teraz pod nadzorem Prokuratury w Oleśnicy i trwają czynności wyjaśniające, które mają stwierdzić, co było przyczyną zgonu. Personel czeka na to, co ustalą w tej sprawie fachowcy i oficjalne stanowisko organów, które zajmują się tą sprawą. Komfortu psychicznego na pewno nie ma, bo każda taka sytuacja jest przykra.
Mężczyzna, który zmarł następnego dnia po szczepieniu przeciwko covid-19 to 73-letni pacjent Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie koło Oleśnicy. Mieszkał tam od 1981 roku.Fot. PDPS w Ostrowinie

Śmierć po szczepieniu na covid-19 w Polsce? Brak dowodów na związek pomiędzy szczepieniem a zgonem pacjenta

Wojciech Andrusiewicz (rzecznik Ministerstwa Zdrowia) komentując ten przypadek podkreśla, że:

Nie ma obecnie potwierdzenia, by ta śmierć była spowodowana covid-19. Mówimy na razie o pewnym zbiegu czasowym zgonu i szczepienia. Czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza.

Zgon pacjenta z Powiatowego Domu Opieki Społecznej w Ostrowinie, został ujęty w rządowym raporcie dotyczącym NOP, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych. U 73-latka stwierdzono takie objawy jak:

Zespół ratowników medycznych wzywano do niego w sumie 3 razy (ostatni raz do stwierdzenia zgonu po zatrzymaniu krążenia (20.01.2021 r. o godz. 20:30). Wcześniej nie podjęto decyzji o tym, by go hospitalizować.

Według aktualnych danych z 23 stycznia 2021 roku, od pierwszego dnia szczepień przeciwko covid-19 w Polsce (czyli od 27 grudnia 2020 roku), do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 375 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 314 miały charakter łagodny (zaczerwienienie oraz krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia).

W Polsce do tej pory nie zgłoszono żadnych innych przypadków śmiertelnych, do których doszłoby po szczepieniu na covid-19. W Europie podobne sytuacje zdarzały się bardzo rzadko.

Ile osób zmarło po szczepieniach na covid-19 w Europie?



W żadnym przypadku dotąd nie potwierdzono, by bezpośrednią przyczyną zgonu było podanie szczepionki przeciwko covid-19.

Lekarzom udało się za to zauważyć pozytywne efekty szczepień.

Dr Jan Czarnecki, asystent w zakładzie psychodermatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który na co dzień pracuje na oddziale zakaźnym łódzkiego szpitala im. Wł. Biegańskiego, po drugiej dawce szczepionki przeciwko covid-19 zanotował u siebie aż 17-krotnie przekroczony poziom przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2. Co to oznacza?

— To znaczy, że w moim organizmie krążą takie białkowe struktury, które dają mi odporność na wirusa. To pozytywny skutek, którego oczekujemy u osób zaszczepionych — wyjaśnia w komentarzu dla naTemat.pl dr Czarnecki.

Statystyki szczepień na covid-19 na świecie

Wg danych z 25 stycznia 2021 roku ze szczepień przeciwko covid-19 skorzystało dotąd 64 mln ludzi. W Polsce podano ponad 701 tys. dawek szczepionki przeciw SARS-CoV-2.

Najwięcej osób zaszczepiono do tej pory w Wielkiej Brytanii (6,82 mln obywateli), ale statystycznie na 100 osób najwięcej szczepionek podano w Izraelu (3,62 mln zaszczepionych, ponad 41 osób na 100 mieszkańców). Tuż za nimi plasują się Zjednoczone Emiraty Arabskie, w których szczepionkę przeciwko covid-19 podano 2,49 mln osób (ponad 25 mieszkańców na 100 osób zostało już zaszczepionych).

Dowiedz się więcej: