Statystyki na temat aborcji w Polsce. Ministerstwo Zdrowia udostępniło dane

Agata Sucharska
Ile legalnych zabiegów przerwania ciąży wykonuje się w Polsce? Znamy oficjalne dane na temat aborcji udostępnione przez Ministerstwo Zdrowia.
Aborcja w Polsce statystyki. Ministerstwo Zdrowia udostępniło dane. Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta

Statystyki aborcji w Polsce

Najnowsze dane na temat legalnej aborcji w Polsce pochodzące z bazy Ministerstwa Zdrowia są z 2019 roku. Z tych informacji wynika, że wówczas dokonano 1110 zabiegów przerwania ciąży. Jest to nieco więcej niż w poprzednim roku (w 2018 wykonano ich 1076).

Czytaj także: "Im nie chodzi o ochronę życia". Tusk dosadnie ocenił wykorzystywanie tematu aborcji przez PiS

Najwięcej legalnych aborcji wykonano w szpitalach na Mazowszu i woj. śląskim. Natomiast mniej niż 20 zabiegów przerwania ciąży dokonano w województwach
lubelskim, warmińsko-mazurskim oraz lubuskim. Jest też region, w którym nie wykonano kolejny rok z rządu żadnego legalnego zabiegu przerywania ciąży. To Podkarpacie.


Aborcji dokonywanych przez Polki jest jednak więcej. Po prostu nie są wykonywane w szpitalu lub w ogóle na terenie Polski, a tym samym nie wliczają się oficjalne statystyki aborcji.

Legalna aborcja w Polsce

Ustawa z 1993 roku dopuszcza dokonanie aborcji w kilku przypadkach. Po pierwsze można ją wykonać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety. Kobieta może zdecydować się także na przerwanie ciąży, która powstała w wyniku czynu zabronionego.

Do niedawna prawo zakładało także możliwość przerwania ciąży w przypadku stwierdzenia prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. To zmieniło się jednak 27 stycznia, gdy rząd PiS opublikował w Dzienniku Ustaw wyrok TK uznający przepisy w tej kwestii za niekonstytucyjne.

Czytaj także: Pierwszy protest po uzasadnieniu wyroku TK za nami. "Stosunkowo niewiele policji"

Do przerwania ciąży wymagana jest pisemna zgoda kobiety. Przestrzegać należy terminu, w jakim przerywana może być ciąża. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę w wyniku czynu zabronionego, może dokonać aborcji jeżeli nie upłynęło więcej niż 12 tygodni. W pozostałych przypadkach, prawo to przysługuje do momentu osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki.

Czytaj także: "Panowie, nie zapładniamy". Jan Pietrzak wyśmiewa Strajk Kobiet w TVP Info

źródło: pulsmedycyny.pl