To polskie miasto jest przyjazne LGBT+. Burmistrz: nie obawiam się reakcji rządzących

Ola Gersz
Rada Miejska w Szprotawie w Lubuskiem podpisała deklarację solidarnościową z osobami LGBT+. Wcześniej do radnych apelowali o to politycy z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Zielonych. Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik podkreślił, że "nie obawia się reakcji rządzących".
Szprotawa jest oficjalnie miastem przyjaznym LGBT+ Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
Czytaj także: Siostrzeniec Morawieckiego na okładce pisma LGBT+. W wywiadzie mówił o relacjach z wujkiem...

Rada Miejska Szprotawy w województwie lubuskim podpisała deklarację solidarnościową z osobami LGBT+ pod koniec stycznia tego roku. Przyjęto ją większością głosów, trzech z 21 radnych wstrzymało się od głosu.

Przyjęcie dokumentu to efekt apelu Anity Kucharskiej-Dziedzic, posłanki Lewicy, który poparli posłowie Tomasz Aniśko z Koalicji Obywatelskiej i Zielonych oraz Katarzyna Osos z KO, a także bezpartyjny senator Wadim Tyszkiewicz.

"Tolerancyjny naród"

– Cieszę się, że przy głosowaniu zapanowała taka zgodność. Przyznam się, że dla mnie było to normalne, bez robienia jakiejś sensacji, klimatu walki. Natomiast dziwię się, że otrzymałem tyle pozytywnych głosów i gratulacji z całej Polski, bo tolerancja powinna być czymś normalnym, nad czym się nie dyskutuje. – stwierdził przewodniczący Rady Miejskiej w Szprotawie Andrzej Strambulski.


Deklarację poparł również burmistrz Mirosław Gąsik. – To radni podjęli taką inicjatywę, a ja podpisuję się pod tymi tezami. Nie obawiam się reakcji rządzących, bo krzywe patrzenie na osoby LGBT jest niskim odruchem – powiedział w rozmowie z "Gazetą Lubuską". – Wierzę, że w mieście nie będzie wielu negatywnych reakcji, w końcu należymy do tolerancyjnego narodu, który udowadniał to przez wieki – dodał.

Szprotawa miastem przyjaznym LGBT+

"Gmina Szprotawa zobowiązuje się do przestrzegania podstawowych zasad równości i poszanowania różnorodności wszystkich osób, bez względu na płeć, rasę, wiek, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne, wyznanie, światopogląd i orientację seksualną" – brzmi początek podpisanego przez radnych dokumentu.

Deklaracja zawiera również zapis, że "wszyscy obywatele i wszystkie obywatelki są równe wobec prawa, a żadne organy władzy państwowej, ani samorządowej, nie mają prawa dyskryminować żadnej grupy obywateli i obywatelek".

"Instytucje gminne mają być (i są!) przyjazne osobom nieheteronormatywnym, zarówno jako pracodawcy jak i w relacji urzędnik - mieszkaniec. Szprotawa zobowiązała się też do przestrzegania podstawowych zasad równości i poszanowania różnorodności wszystkich osób! Jestem dumna, że województwo lubuskie wyznacza standardy prawno-człowiecze w Polsce. Gratuluję całej gminie! Jesteście wzorem do naśladowania! To zaszczyt móc Was reprezentować" – napisała na Facebooku inicjatorka apelu Anita Kucharska-Dziedzic.

Czytaj także: Gmina z Podkarpacia już nie jest "strefą wolną od LGBT". Radni cofnęli uchwałę

źródło: Gazeta Lubuska