Uwaga! Wścieklizna na Mazowszu. Zakaz wyprowadzania psów bez smyczy [OSTRZEŻENIE]

Monika Piorun
Ze względu na pojawienie się wścieklizny w Polsce na zagrożonych terenach wprowadzono "nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu". W miarę możliwości należy także ograniczyć kontakt naszych czworonogów z dzikimi zwierzętami żyjącymi w lasach i na otwartych terenach. Gdzie i od kiedy obowiązują nowe regulacje w tej sprawie?
Ze względu na pojawienie się ognisk wścieklizny w niektórych miejscach właściciele zwierząt domowych nie mogą wyprowadzać ich bez smyczy. Fot. Yuliia Povoroznyk /123RF


W ostatnich dniach potwierdzono 2 przypadki wścieklizny u lisów. Pierwsze zainfekowane zwierzę znaleziono w miejscowości Izabela, na terenie gminy Wiązowna, w powiecie otwockim. Drugie wściekłe zwierzę pojawiło się także na terenie powiatu otwockiego, w gminie Kołbiel.


W związku z tym Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie wyznaczył "obszar zagrożony wścieklizną na terenie województwa mazowieckiego", w którym obowiązuje nakaz trzymania psów na smyczy i niewypuszczania kotów na zewnątrz, a także pozostawienie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Ponadto wprowadzono zakaz polowań (za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików) oraz zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem psów, kotów i innych zwierząt, które mogą zarazić się wścieklizną.

Wścieklizna na Mazowszu. Gdzie obowiązuje zakaz wyprowadzania psów bez smyczy?

Właściciele psów nadal mogą wychodzić z nimi na spacer, ale zwierzęta powinny zawsze być na smyczy. Ostrzeżenie dotyczące wścieklizny na Mazowszu dotyczy takich miejsc jak:

Co to jest wścieklizna? Jak atakuje i jak się można nią zarazić?

Wścieklizna to choroba zakaźna zwierząt, która może atakować ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych, dlatego podlega obowiązkowi zwalczania.

Wywoływana jest przez wirus wścieklizny, który jest odporny na gnicie i zamarzanie, ale wykazuje wrażliwość na ciepło (w temp. 60 st. C przeżywa około 5 minut) oraz większość środków dezynfekujących.

Do zakażania człowieka wścieklizną dochodzi zwykle na skutek pogryzienia przez zainfekowane (wściekłe) zwierzę. Do infekcji dochodzi poprzez kontakt ze śliną chorego na wściekliznę lub zakażonego wirusem wścieklizny zwierzęcia. Na początku patogen wywołujący tę chorobę atakuje zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a potem poprzez nerwy obwodowe dochodzi do mózgu.

Wścieklizna jest śmiertelnie niebezpieczną chorobą, dlatego należy zawsze stosować się do wszelkich ostrzeżeń publicznych dotyczących zagrożonych terenów i zachować szczególną ostrożność przy wyprowadzaniu zwierząt na spacery.

PAMIĘTAJ, że:

W Polsce obowiązkowym szczepieniom ochronnym przeciwko wściekliźnie podlegają wszystkie psy powyżej 3. miesiąca życia. Zaleca się je również kotom. Szczepienia wykonują lekarze weterynarii. Należy powtarzać je co roku.

Inspekcja Weterynaryjna przypomina właścicielom zwierząt domowych o szczepieniu przeciwko wściekliźnie.Fot. IW

Dowiedz się więcej:

źródło: gov.pl