WHO: Szczepionkę AstraZeneca można podawać powyżej 65. roku życia [OŚWIADCZENIE]

Monika Piorun
Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że szczepionka przeciwko covid-19, którą opracowała brytyjska firma AstraZeneca wraz z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego, "może być podawana osobom powyżej 65. roku życia". Zalecenie stosowania tego preparatu w tej grupie wiekowej wydano ze względu na to, że "korzyści przeważają nad ryzykiem".
Fot. AstraZeneca


WHO zapowiada zatwierdzenie szczepionki AstraZeneca w połowie lutego 2021 roku. Na razie ograniczono się jedynie do zalecenia podawania tego preparatu seniorom powyżej 65 lat.

Choć już wcześniej wiele krajów, w tym państwa należące do UE (po rekomendacji Europejskiej Agencji Leków) pozwoliły na stosowanie szczepionki AstraZeneca (AZD1222) u osób powyżej 18. roku życia, to jednak nie wszyscy zdecydowali się na podawanie jej seniorom.


Ze względu na to, że wśród uczestników badań klinicznych nad tym preparatem były osoby w wieku od 18 do 55 lat, uznano, że skuteczność szczepionki u osób starszych nie została potwierdzona, dlatego podawano ją młodszym grupom osób pragnących się zaszczepić (poniżej 65 lat).

Tak się stało m.in. w Polsce, gdzie do programu szczepień przeciwko covid-19 dla nauczycieli (które ruszają już w piątek 12 lutego) nie kwalifikuje się pedagogów powyżej 60. roku życia. Starszym nauczycielom z tej grupy mają być podawane tylko szczepionki Pfizera lub Moderny, a nie AstraZeneca.

Czytaj także: Szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19 w pigułce. Co trzeba wiedzieć? (PORADNIK)


Z kolei w RPA wycofano się ze stosowania szczepionki AstraZeneca ze względu na to, że może być ona nieskuteczna na tzw. południowoafrykański wariant koronawirusa.

WHO ogłasza, że szczepionkę AstraZeneca można podawać seniorom 65+

Nowe stanowisko w sprawie wykorzystania szczepionki AstraZeneca w przypadku seniorów zajęli eksperci Światowej Organizacji Zdrowia. Jak wyjaśnia w oficjalnym komunikacie Alejandro Cravioto, przewodniczący Strategicznej Grupy Doradczej Ekspertów ds. Szczepień (SAGE):

Każdego dnia tysiące ludzi w wielu krajach świata umiera z powodu infekcji. Uzasadnione jest zatem wszystko, co możemy zrobić, aby użyć produktu mogącego pomóc, nawet jeśli informacje (...) nie są tak dokładne, jak byśmy chcieli.

Dotychczasowe badania szczepionki miały na celu ocenę jej skuteczności we wszystkich postaciach nasilenia choroby, ale niewystarczająca liczebność osób podczas prób nie pozwoliła na dokładną ocenę skuteczności szczepionki w ciężkich formach COVID-19.

Mimo to WHO obecnie zaleca stosowanie szczepionki AZD1222 (...) nawet jeśli w danym kraju występują nowe warianty koronawirusa.

Alejandro Cravioto w wypowiedzi dla Channel4 News osobiście potwierdził, że:

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby szczepionkę AstraZeneca stosować u osób powyżej 18. roku życia bez górnej granicy wieku. Szczepione powinny być nią także osoby powyżej 65. roku życia.

Jaka jest skuteczność szczepionki AstraZeneca?

Z badań opublikowanych w "The Lancet" wynika, że wśród osób w wieku od 18 do 55 lat ogólna skuteczność szczepionki wynosi około 70,4 proc.

Według zaleceń producenta szczepienia preparatem firmy AstraZeneca powinny być podawane w 2 dawkach w odstępie od 4 do 12 tygodni.

Czy nauczyciele dostaną drugą dawkę dopiero w maju 2021?

Najnowsze dane na temat czasu podawania kolejnych dawek szczepionki AstraZeneca wskazują, że w ciągu 3 miesięcy od podania pierwszej dawki skuteczność tego preparatu ocenia się na 76 proc.

Po drugiej dawce skuteczność może wzrosnąć nawet do 82,4 proc. Jeśli jednak poda się ją wcześniej (nie po 12 tygodniach) tylko np. po 6, to wtedy jej skuteczność wynosi 54,9 proc.

"Dziennik Gazeta Prawna" ogłosił, że w związku z rozpoczynającymi się od piątku 12 lutego szczepieniami przeciwko covid-19 wśród nauczycieli, do Polski ma dotrzeć 145 tys. dawek szczepionki AstraZeneca, ale na drugą dawkę pedagodzy mogą poczekać nawet do maja lub czerwca:

W przypadku preparatu AstryZeneki, jak się dowiedział DGP, rząd planuje znacznie dłuższą przerwę między dawkami. Może ona wynosić nawet 10-12 tygodni. To oznacza, że pierwsi nauczyciele drugą szczepionkę otrzymają dopiero na przełomie maja i czerwca.

Ilu nauczycieli zaszczepi się przeciwko covid-19?

Według danych Ministerstwa Edukacji i Nauki do środy 10 lutego chęć zaszczepienia się przeciwko SARS-CoV-2 preparatem AstraZeneca zadeklarowało ponad 265 tys. nauczycieli i pozostałych osób uprawnionych do szczepień z tej grupy.

Dowiedz się więcej: