Kiedy będzie dostępna uniwersalna szczepionka na różne warianty koronawirusa? Podano termin
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w drugiej połowie 2021 roku brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham rozpoczną badania kliniczne z udziałem ludzi nad innowacyjną szczepionką na covid-19, której działanie ma być skierowane na mało podatne na mutacje białka w rdzeniu wirusa SARS-CoV-2. Preparat chroniącymi przed wszystkimi wariantami koronawirusa mógłby się pojawić nawet w ciągu kolejnego roku i nie wymagałby przechowywania w niskich temperaturach.
- Jak ma działać uniwersalna szczepionka na covid-19, nad którą pracują naukowcy z Wielkiej Brytanii?
- Czy uniwersalna szczepionka na COVD będzie skuteczniejsza i trwalsza niż podobne preparaty, którymi się szczepi obecnie?
- Terminy wprowadzenia na rynek uniwersalnej szczepionki na covid-19 i daty kolejnych faz badań klinicznych na ludziach.
Nowa generacja szczepionek przeciwko SARS-CoV-2, nad którymi od 2020 roku pracują brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham, ma być prosta w produkcji, łatwa w przechowywaniu, a na dodatek ma chronić przed wszystkimi mutacjami koronawirusa — nie tylko tymi, które udało się poznać do tej pory, ale także kolejnymi wariantami.
Dzięki temu, że jej działanie ukierunkowano na białka obecne w rdzeniu wirusa SARS-CoV-2, które są mało podatne na mutacje, ma być skuteczniejsza i trwalsza niż obecne szczepionki na covid-19.
Uniwersalna szczepionka na covid-19 może pojawić się za rok?
Choć plany są ambitne, a dotychczasowe wyniki testów na zwierzętach całkiem obiecujące, to jednak badacze studzą emocje i tłumaczą, że z uniwersalną szczepionką na covid-19 może być tak jak ze szczepionkami na grypę, które nadal trzeba powtarzać co rok i do tej pory nie stworzono preparatu dającego gwarancję pełnej ochrony przed tą chorobą do końca życia. Nie można jednak wykluczyć, że uda się to zmienić.Czy uniwersalna szczepionka na covid-19 będzie chronić przed wszystkimi mutacjami SARS-CoV-2?
Brytyjscy naukowcy połączyli siły z firmą farmaceutyczną Scancell Holdings, która specjalizuje się w immunoterapii w chorobach nowotworowych i zakaźnych (metodzie pozwalającej na stymulowanie układu odporności w taki sposób, by organizm sam zwalczył atakujący go patogen). Opracowywana przez nich uniwersalna szczepionka na covid-19 miałaby tę przewagę nad podobnymi preparatami, które istnieją obecnie, że nie trzeba byłoby jej ciągle dostosowywać do nowych mutacji SARS-CoV-2.Do tej pory pojawiło się już kilka wariantów koronawirusa (np. brytyjski lub południowoafrykański czy brazylijski), z którymi nowy preparat mógłby poradzić sobie lepiej niż dotychczas powstałe szczepionki.
Dr Gillies O'Bryan-Tear ze Scancell Holdings w komentarzu dla “The Telegraph” wyjaśnił, że uniwersalna szczepionka na covid-19 ma spory potencjał, by stać się skutecznym narzędziem do walki z koronawirusem, choć pewnie od razu nie powstrzyma pandemii.
Na świecie podobne badania nad uniwersalną szczepionką przeciwko covid-19 prowadzone są oprócz Wielkiej Brytanii w kilku ośrodkach badawczych (m.in. we Francji, Belgii oraz w USA). Preparaty, nad którymi pracują eksperci z całego świata, na rynku mogą pojawić się najwcześniej dopiero w przyszłym roku. Wszystko zależy od wyników kolejnych etapów testów i tego, czy okażą się skuteczne w badaniach na ludziach.
Dowiedz się więcej:
- Opracowano przełomowy lek na COVID. Jak działa EXO-CD24? [WYJAŚNIAMY]
- WHO: Szczepionkę AstraZeneca można podawać powyżej 65. roku życia [OŚWIADCZENIE]
- Amerykanie ogłosili przełom w leczeniu otyłości. Lek na cukrzycę redukuje masę ciała o 20 proc.
źródło: University of Nottingham / The Telegraph