Goździk i rajstopy, czyli jak wyglądał Dzień Kobiet w PRL [ZDJĘCIA I VIDEO]

Magdalena Więckowska
Dzień Kobiet to międzynarodowe święto obchodzone co roku na całym świecie, Polakom kojarzy się jednak głównie z czasami PRL. Do dzisiaj często Dzień Kobiet tytułuje się komunistycznym świętem, które wiązało się goździkami, rajstopami i imprezami w zakładach pracy i szkołach. Jak w takim razie obchodziło się Dzień Kobiet w PRL?
Jak świętowano Dzień Kobiet w PRLu? Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta

Dzień Kobiet od zawsze związany z socjalizmem


Mimo tego, że obecnie Dzień Kobiet wygląda nieco inaczej, jego korzenie faktycznie związane są z socjalizmem. Święto zostało ustanowione przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku, a pierwszy raz obchodzono je 28 lutego 1909 roku. Rok później Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze zdecydowała, iż Dzień Kobiet zostanie świętem międzynarodowym, przenosząc jego obchody na 8 marca. Stało się to podczas konferencji, na którą przybyło ponad 100 kobiet z 17 krajów.


Zapisano, iż Dzień Kobiet służyć ma:

Czytaj także: 8 marca to nie tylko Dzień Kobiet. Polki zapoczątkowały tego dnia inne, równie ważne święto

Kongres Światowej Demokratycznej Federacji Kobiet, który skupiał działaczki ze wszystkich krajów komunistycznych, wzywał kobiety do realizacji wspomnianych zadań. Aparat władzy w czasach PRL hucznie obchodził Dzień Kobiet. W telewizji pojawiały się komunikaty związane ze świętem, w szkołach oraz zakładach pracy oficjalnie składano życzenia i organizowano przyjęcia. Nie brakło również ciekawych wydarzeń i niebanalnych form celebrowania – zakładano chlewnie, pokazywano kobiety na traktorach i wydajne patroszenie ryb, a nawet walczono z alkoholizmem.

Święto to celebrował m.in. pierwszy sekretarz PZPR Edward Gierek, który podkreślał rolę kobiet i zapewniał, że partia dba o ich interesy.

Popularne prezenty na Dzień Kobiet w PRLu


Najczęściej obdarowywano kobiety kwiatami – królowały tu najpierw goździki, później także tulipany. W Dniu Kobiet każda obywatelka mogła liczyć również na specjalne życzenia i „ucałowanie rączek”. To jednak nie wszystko, często wśród prezentów pojawiały się rajstopy, kawa, ścierki kuchenne, a nawet mydło. Trzeba jednak pamiętać, że PRL to czas kolejek i pustych sklepowych półek, dlatego kobiety cieszyły takie podarki. Czasami trafiały się również bilety do kina i teatru. Często organizowano również specjalne akademie i wydarzenia kulturalne, na których najczęściej raczono kobiety popularną w PRLu wuzetką i kawą plujką.
W tym roku kobiety w Polsce mogą liczyć na specjalny prezent od władz – to właśnie 8 marca wystartuje nowy kanał TVP Kobieta.
Czytaj także: Ma "umacniać rodzinę". Jest zwiastun nowego kanału TVP Kobieta
Treści emitowane w ramach TVP Kobieta mają umacniać rodzinę i przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu. Ich zadaniem będzie także integracja społeczna i promocja postaw prozdrowotnych.