Chcesz polecieć na Marsa? Europejska Agencja Kosmiczna szuka ochotników, zwłaszcza kobiet
Pierwszy raz od 11 lat Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła nabór na astronautów. Szczególnie poszukiwane są chętne do podboju kosmosu kobiety. Rozpisany 16 lutego konkurs ma zapewnić kadrę na trzech dystansach: na Międzynarodową Stację Kosmiczną, na Księżyc, a nawet na Marsa.
Kobiety w europejskim projekcie
Okazuje się, że wśród astronautów wciąż jest niewiele kobiet. Do tej pory w historii europejskiego projektu pojawiły się tylko trzy osoby płci żeńskiej, z czego aktywna jest obecnie jedna. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) współpracuje obecnie z NASA, tworząc plany wybudowania nowej stacji kosmicznej na orbicie Księżyca. Projekt ten ma być ważnym elementem w misjach załogowych na Marsa.
Czytaj także: To miał być pierwszy w historii kosmiczny spacer dwóch kobiet. Nie odbędzie się z absurdalnego powodu
Europejska Agencja Kosmiczna szuka ochotników
Dyrektor ESA ds. eksploracji załogowej i robotycznej, David Parker, poinformował, że agencja chce zatrudnić od czterech do sześciu stałych astronautów. Mają oni uczestniczyć nie tylko w badaniach, ale i skomplikowanych misjach, takich jak podróż na Księżyc, a nawet na Marsa.
Czytaj także: 8 najważniejszych misji na Marsa. Historia lądowań
Europejska Agencja Kosmiczna wskazuje również, że potrzebuje około 20 rezerwowych astronautów, którzy będą czekali w gotowości na kolejne misje. ESA szuka też "parastronautów” do dodatkowego konkursu, który ma umożliwić udział osób niepełnosprawnych w kosmicznych misjach. Zgłoszenia można dokonać za pośrednictwem oficjalnej strony od 31 marca do 28 maja 2021 roku.Jak zostać astronautą – konkurs ESA
Kosmiczna agencja szuka osób, które mają tytuł magistra, a także zdobyły min. 3-letnie doświadczenie w: naukach przyrodniczych, medycynie, inżynierii, informatyce lub matematyce. Poszukiwani są również wojskowi piloci doświadczalni.
Jakie jeszcze warunki należy spełnić?
- Obywatelstwo państwa członkowskiego lub stowarzyszonego UE.
- Biegła znajomość języka angielskiego i dodatkowego języka obcego (najlepiej rosyjskiego).
- Wiek poniżej 50 lat i stan zdrowia na poziomie pilotów.
- Gotowość do pracy po godzinach i dobre funkcjonowanie w sytuacjach stresowych.
Zgłoszenia można nadsyłać do 28 maja 2021, a proces rekrutacyjny ma zakończyć się w październiku 2022. Zakłada on serię badań psychologicznych, lekarskich, a także dwóch etapów rozmów z kandydatami. W ostatnim konkursie, który rozpisano w 2008 roku wzięło udział ponad 10 tys. Europejczyków. Na orbitę polecieli Niemiec i Francuz, zwycięzcy poprzedniej rekrutacji. Do tej pory w zespole ponad 20 astronautów, wysłanych w kosmos przez ESA, nie było ani jednego Polaka. Kto wie, może to się niedługo zmieni?
Czytaj także: Co jedzą astronauci w kosmosie? Uprawiają tam nawet własne warzywa