Naturalne barwienie jajek na Wielkanoc. Oto najlepsze sposoby [DIY]

Magdalena Więckowska
Malowanie pisanek to wielkanocna tradycja, która obecna jest w Polsce od X wieku. Obecnie najczęściej używa się do tego celu gotowych barwników. Z powodzeniem można jednak bawić jajka naturalnymi metodami. Jak to zrobić? Mamy kilka prostych pomysłów.
Naturalne barwienie jajek - proste sposoby na wyjątkowe pisanki Fot. z 123rf.com

Co wziąć pod uwagę podczas barwienia jajek


Wybierając jajka na pisanki, warto zwrócić uwagę na ich rodzaj - najłatwiej zabarwią się ekologiczne jajka z oznaczeniem „0”. Przed barwieniem jajek trzeba ustalić też, jaką intensywność koloru chcemy uzyskać. Na tę kwestię ma wpływ kilka czynników:


Czytaj także: 5 sposobów na wykorzystanie skorupek jajek. Sprawdź, co z nimi zrobić


Sposoby farbowania jajek


Jajka można farbować na dwa sposoby – na ciepło i na zimno. Czym różnią się te metody?

Barwienie jajek naturalnymi sposobami


Kiedyś ludzie używali wyłącznie naturalnych metod barwienia jajek. Najczęściej wykorzystywano do tego celu łupiny cebuli, które pokrywały pisanki złoto-brązowym kolorem. Kolejnym etapem było drapanie wzorów szpilką lub ostrym nożykiem. Z czasem na rynku pojawiły się jednak gotowe barwniki, a naturalne barwienie jajek przeszło do lamusa.


Malowanie jajek z wykorzystaniem naturalnych metod jest świetnym sposobem na przygotowanie wyjątkowych pisanek. To także świetny pomysł na zabawę z dziećmi i wykonanie nietypowych ozdób wielkanocnych.

Farbowanie jajek cebulą


Jednym z najpopularniejszych i najprostszych sposobów barwienia jajek jest użycie cebuli. Do zafarbowania około 5 sztuk, potrzebujemy łupin z 10 średnich cebul. Należy jednak pamiętać, że im więcej łupin włożymy, tym intensywniejszy będzie kolor. Do tego celu można użyć zwykłej cebuli lub tej czerwonej. Wybór zależy od efektu, który chcemy uzyskać. Łupiny wkładamy do garnka i zalewamy wodą, a następnie doprowadzamy do wrzenia. Tak przygotowaną miksturę możemy potrzymać jeszcze kilka godzin, żeby łupiny oddały cały kolor. Następnie odcedzamy wywar i dodajemy łyżkę octu 10%, a potem wkładamy do niego jajka. Aby uzyskać piękny i intensywny kolor, należy gotować je z zabarwioną wodą przez kilkanaście minut.

Po tym czasie jajka powinny obeschnąć, można je również przetrzeć szmatką lekko nasączoną olejem. Dzięki temu pisanki będą pięknie błyszczeć.

Barwienie jajek kurkumą


Jeśli marzymy o jajkach w złotym kolorze, możemy do tego celu użyć kurkumy. Jak przygotować naturalny barwnik do jajek z kurkumą?
Ugotowane na twardo jajka należy włożyć do zabarwionej wody i odczekać od 2 do 3 godzin.

Naturalny barwnik do jajek z buraków


Czerwony kolor pisanek uzyskamy dzięki burakom. Na litr wody potrzebujemy 2-3 średnich buraków pokrojonych w plastry. Należy zagotować je z wodą, a następnie dodać 3 łyżki octu i 2 łyżki soli. Aby uzyskać intensywną barwę pisanek, najlepiej włożyć surowe jajka do wody z barwnikiem, a następnie całość zagotować. Jeśli pisanki mają mieć mocny kolor, można pozostawić jajka w wodzie do momentu ostygnięcia.

Niebieski barwnik z czerwonej kapusty


Niebieskie pisanki wykonamy dzięki czerwonej kapuście. Im mocniejszy wywar i dłuższy czas barwienia jajek, tym mocniejszy i bardziej fioletowy odcień uzyskamy. Aby wykonać naturalny barwnik należy poszatkować małą główkę czerwonej kapusty, a następnie gotować ją ok. 30 minut. Po tym czasie wywar należy przecedzić i dodać do niego 3 łyżki octu spirytusowego oraz 1 łyżkę soli. Jajka należy pozostawić w wywarze przez kilka godzin lub całą noc, aby kolor był intensywny. Niebieskie pisanki możemy uzyskać też dzięki barwnikowi z jagód i borówek, będzie on jednak słabiej barwił pisanki.

Sprawdź, jak wypadają święta Wielkanocne w 2021 roku? Od czego zależy ta data