Morawiecki mówi o budowie fabryki szczepionek. Mają na to pójść środki z funduszu odbudowy

Karol Górski
W ramach Krajowego Planu Odbudowy możliwe byłoby sfinansowanie budowy fabryki szczepionek – powiedział w rozmowie z PAP premier Mateusz Morawiecki. Były minister zdrowia Bartosz Arułkowicz nie zostawił na tym pomyśle suchej nitki.
Morawiecki twierdzi, że Polska jest gotowa na sfinansowanie takiej inwestycji. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
– Rozwiązania zawarte w Krajowym Planie Obudowy będą dla Polski o tyle łatwiejsze do zastosowania, że wpisują się w logikę rozwoju, którą przyjęliśmy już w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. To nie jest rewolucja, ale ewolucja, kontynuacja kierunku, który Zjednoczona Prawica obrała już 5 lat temu – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że jednym z najważniejszych celów na następne lata jest odbudowa siły polskiego przemysłu farmaceutycznego.

– W związku z tym w ramach KPO byłoby możliwe sfinansowanie budowy fabryki szczepionek. To wpisuje się także w zasadniczy cel KPO, czyli zwiększenie udziału nowoczesnych technologii w budowaniu odporności państwa polskiego – wyjaśnił premier.


Czytaj także: Zaskakujące wyniki badań ws. szczepionki Pfizera. Wysoka skuteczność już po pierwszej dawce

Podkreślił, że Polska jest przygotowana w zainwestowanie w budowę fabryki lub linii produkcyjnych. – Szansa na przyspieszenie dostaw szczepionek jest realna, ale tylko jeśli podejmiemy zdecydowane działania. Polskie firmy również chcą zaangażować się w proces wytwarzania szczepionki – zapewnił Morawiecki.

W realność tego pomysłu wątpi Bartosz Arłukowicz. "O! Można? Można!" – ironicznie skomentował słowa szefa rządu były minister zdrowia.

Po chwili opublikował jednak drugi wpis. "A tak poważnie, to ten człowiek jest premierem dużego państwa. Mówi do dorosłych, myślących ludzi. Doświadczonych roczną pandemią. Do ludzi, którym odeszli bliscy. Do ludzi, którym upadły firmy, którzy stracili pracę" – napisał Arułkowicz, wyraźnie zaznaczając, co sądzi o planie Morawieckiego.

Zaprezentowany w piątek Krajowy Plan Odbudowy jest podstawą do otrzymania unijnych pieniędzy w ramach walki z kryzysem spowodowanym przez pandemię koronawirusa. Program zakłada, że Polska do końca 2026 roku otrzyma 23,9 mld euro w postaci bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld euro w formie pożyczek.
Czytaj także: "To się musiało tak skończyć". Tusk bezbłędnie podsumował konferencję Morawieckiego

źródło: money.pl