Radioaktywny pył znad Sahary nad Europą. We Francji wykryto promieniotwórczy cez-137
W pustynnym pyle, który niedawno pojawił się nad częścią Europy, znaleziono pozostałości radioaktywnego izotopu cezu-137. Jak to możliwe? Okazuje się, że promieniotwórczy pierwiastek pochodzi z testów jądrowych, które Francuzi przeprowadzali w Algierii ponad... 60 lat temu. Choć wykryte poziomy promieniowania są niskie, to osobom szczególnie wrażliwym zalecono ograniczanie przebywania na zewnątrz.
- Skąd się wziął promieniotwórczy cez-137 nad Europą?
- Dlaczego w pyłach znad Sahary pojawiły się pozostałości radioaktywnego pierwiastka?
- Komu może zaszkodzić zwiększona koncentracja pyłów w powietrzu?
Niedawno polskim naukowcom udało się potwierdzić istnienie alergii na smog. Mimo że wcześniej wydawało się, że zanieczyszczenia powietrza mogą tylko nasilać objawy uczulenia, to jednak wbrew pozorom same pyły i smog uznawane są już za alergen.
W związku z tzw. kalimą, powodującą, że piasek i pył znad Sahary wraz z suchym i gorącym powietrzem znad Sahary regularnie przemieszcza się w różnych kierunkach, już pod koniec lutego nad Europą można było obserwować zwiększone ilości drobin piasku w powietrzu.
Zjawisko nasila docierający do Wysp Kanaryjskich wiatr sirocco, który pod wpływem gorących mas powietrza przenosi pustynne pyły, a przy okazji mocno ogranicza widoczność, podnosi temperaturę i utrudnia oddychanie.
To właśnie z powodu kalimy w wielu miejscach w Europie niedawno zaobserwowano pojawienie się zwiększonej koncentracji pyłów w powietrzu. Piasek opadał zarówno na karoserie samochodów, jak i na zaśnieżone szczyty w Alpach.
Jedna z francuskich organizacji pozarządowych, Stowarzyszenie ACRO (zajmujące się m.in. kontrolą radioaktywności), potwierdziło obecność cezu-137 w saharyjskim pyle, który dotarł nad część Europy — donosi Euro News.
Skąd się wziął radioaktywny pył nad Europą?
Pozostałości promieniotwórczego pierwiastka pochodzą jeszcze z ubiegłego wieku, kiedy to na początku lat 60. Francuzi zaczęli przeprowadzać serię testów jądrowych nad algierską częścią Sahary.Od 1960 do 1966 roku Francja dokonała w sumie 17 kontrolowanych wybuchów nuklearnych.
Pustynne piaski do dziś kryją w sobie śladowe ilości radioaktywnych pierwiastków, które zawdzięczamy tym wybuchom. Pod wpływem wiatru, który regularnie przemieszcza pył w różne strony, mogą pojawić się nawet nad dosyć odległą od tego miejsca Europą.
Czytaj także: Pył znad Sahary nad Polską? IMGW potwierdza wyjątkowe zjawisko nad częścią kraju
Dowiedz się więcej:
- Plaga kleszczy w parkach i lasach. Wzrost temperatury spowodował ich nagły wysyp. Jak się chronić?
- Silne wstrząsy na Bałkanach. Trzęsienie ziemi w Grecji o sile 6,3 w skali Richtera [VIDEO]
- Ognista lawa nad Sycylią. Wstrząsające zdjęcia z kolejnej erupcji wulkanu Etna [GALERIA]