To historyczna pielgrzymka papieża. Franciszek odwiedza miejsca zniszczone przez ISIS

Łukasz Grzegorczyk
Papież Franciszek kontynuuje swoją podróż po Iraku. Ojciec święty odwiedza miejsca, które do niedawna były zajęte przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego. Modlił się m.in. wśród zrujnowanych kościołów w Mosulu.
Papież Franciszek w Iraku. Fot. YouTube / Global News
Franciszek odwiedza Irak jako pierwszy papież w historii. Samolot z ojcem świętym na pokładzie wylądował 5 marca w Bagdadzie. Na początku spotkał się z prezydentem Barhamem Salihem, a później wygłosił przemówienie, w którym podkreślił, że jest bardzo wdzięczny wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta wizyta mogła dojść do skutku. – Ileż modliliśmy się w tych latach o pokój w Iraku. Święty Jan Paweł II nie szczędził inicjatyw, a przede wszystkim oferował modlitwy i cierpienia w tej intencji – przypominał Franciszek.


Z Bagdadu papież udał się do Nadżafu, gdzie odwiedził mieszkającego tam ajatollaha Alego Sistaniego – najwyższego rangą muzułmańskiego duchownego w Iraku. W niedzielę 7 marca Franciszek w Mosulu modlił się na placu czterech kościołów: syrokatolickiego, ormiańskiego, syroprawosławnego i chaldejskiego.

– Jak okrutne jest to, że ten kraj, kolebka cywilizacji, został dotknięty tak barbarzyńskim ciosem. Kraj ze starożytnymi miejscami kultu, które zniszczono, a wiele tysięcy ludzi – muzułmanów, chrześcijan, jazydów i innych – zostało przymusowo wysiedlonych lub zabitych – mówił ojciec święty, a jego słowa cytuje BBC. Papież udał się także do Karakosz, drugiego miasta, które było ośrodkiem chrześcijan w Iraku. Spotkał tam chrześcijan w starożytnym kościele Niepokalanego Poczęcia, który kiedyś został podpalony przez bojowników ISIS, ale został odnowiony. Z kolei na stadionie w Irbilu położonym w Kurdyjskim Okręgu Autonomicznym, na Franciszka czekało tysiące osób. Ojciec święty miał tam odprawić mszę świętą, na którą przybyli chrześcijanie z całej północnej części Iraku. Obiekt może pomieścić prawie 30 tys. widzów, ale dostępność miejsc ograniczono, ze względu na pandemię koronawirusa.
Czytaj także: Papież Franciszek w Iraku. Historyczna pielgrzymka głowy Kościoła katolickiego
źródło: BBC