Polacy pokazali, co sądzą o transferach do Polska 2050. To się nie spodoba Hołowni
Hanna Gill-Piątek, Joanna Mucha, Paulina Hennig-Kloska i Jacek Bury – transfery tych posłów do ruchu Polska 2050 często wywoływały niemałe oburzenie, zwłaszcza wśród polityków związanych z Platformą Obywatelską. A co o tych zmianach sądzą Polacy? Najnowszy sondaż pokazuje, że przejmujemy się nimi zdecydowanie mniej niż politycy.
Przypomnijmy też, że jako pierwsza do ugrupowania Hołowni dołączyła posłanka Lewicy Hanna Gill-Piątek, a transfer w sumie trzech posłanek umożliwił Polsce 2050 zarejestrowanie koła w Sejmie.
– Doprowadziliśmy do takiego zmobilizowania i przetasowania po stronie opozycyjnej, że nagle to wszystko się ruszyło. Nagle partie opozycyjne prześcigają się w konferencjach, organizowaniu programów, w działaniu. Wyszły z zimowego snu – komentował pozyskiwanie nowych posłów Szymon Hołownia.
A co Polacy sądzą o tych decyzjach? Takie pytanie zadano uczestnikom sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej". Brzmiało ono dokładnie: "Jak ocenia Pani/Pan pozyskiwanie posłów z zasiadających w Sejmie klubów parlamentarnych przez ruch Polska 2050 Szymona Hołowni?"
Okazuje się, że aż 50,3 proc. ankietowanych zachowuje obojętność wobec transferów posłów do Polski 2050, co nigdy dobrym znakiem dla polityków nie jest. Wyniki badania pokazały też, że 28,8 proc. pytanych ocenia je negatywnie, a tylko 20,9 proc. respondentów uważa, że transfery to pozytywne zjawisko.
– Spośród grup wiekowych taką neutralną postawę najczęściej przyjmują najmłodsze osoby badane (w wieku do 24 lat, 57 proc.) (...) W miastach liczących 100-199 tys. mieszkańców 27 proc. osób ocenia omawiane posunięcie pozytywnie, a 23 proc. negatywnie – komentuje wyniki badania Klara Goss, Senior Project Manager w SW Research.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 2.03-3.03.2021 r., a analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.
źródło: "Rzeczpospolita"