Jak często prać biustonosz? Większość kobiet pierze staniki za rzadko lub za często

Monika Przybysz
Od kilku ładnych lat pisma kobiece trąbią o tym, jak ważny jest dobór odpowiedniego biustonosza i że 75 B - najczęściej kupowany rozmiar stanika - pasuje w istocie niewielu kobietom. Tymczasem Polki o wiele częściej szukają informacji nie o tym, jak dobrać stanik, ale o tym jak często go prać. Problem zdawać by się mogło banalny, ale gdy jest się kobietą nietrudno zrozumieć, skąd biorą się wątpliwości.
Jak często należy prać stanik? fot. Jasmin Chew / Unsplash
O tym, że majtki i skarpetki wymieniamy codziennie, wiedzą już kilkuletnie dzieci. Z biustonoszem nie jest to takie proste. Przede wszystkim - zakładając oczywiście, że kobieta dba o higienę - po jednym czy nawet dwóch dniach nie będzie raczej zabrudzony.

Podobnie jest z zapachem - o ile używamy dezodorantu i nie cierpimy na nadpotliwość, nie da poznać się "po zapachu", czy stanik wymaga prania, jak można to zrobić w przypadku swetra czy bluzy.

Kolejną kwestią jest cena i materiały biustonoszy. Przeciętnej klasy biustonosz jest około 4-5 razy droższy od majtek. W dodatku popularne materiały takie jak koronka, satyna, welur czy jedwab to elementy, które często prane szybko się niszczą. Odkształcają się też miseczki, wypaczają fiszbiny.
Czytaj także: Rozenek chce zmniejszyć biust. Wyznała, że Radzio był przeciwny kolejnym przeróbkom piersi żony

Jak często prać stanik?


Pranie biustonosza codziennie, oczywiście o ile nie mamy za sobą wysiłku fizycznego czy długiej podróży w niekomfortowych warunkach, nie jest konieczne. Najlepiej prać staniki po 3-6 założeniach, czyli raz w tygodniu. Rzecz jasna o ile nie są zabrudzone i nie pachną źle.


Niestety najlepszą metodą jest pranie ręczne, ale nie oszukujmy się - w dzisiejszych czasach mało która kobieta ma na to czas. W pralce najlepiej używać programu do prania tkanin delikatnych i takiego płynu. Jeśli jednak musimy uprać biustonosz z innymi ubraniami, nie należy zapominać o specjalnych siatkowych torebkach do prania biustonoszy, które zapobiegają odkształceniu się miseczek. Warto też zdecydować się na najniższy z możliwych tryb wirowania prania.

Co dzieje się, gdy długo nie pierzemy stanika?


Oprócz kobiet, które uznają biustonosz po jednym założeniu za brudny, są i takie, które piorą staniki zbyt rzadko. Jako że miseczka zbiera wilgoć z ciała, w noszonym zbyt długo biustonoszu namnażają się bakterie i grzyby, co może skutkować wysypkami, podrażnieniami skóry, czy wypryskami na dekolcie.

Tutaj dochodzi jeszcze jedna ważna kwestia - gdy zdejmujemy stanik, który mamy zamiar nosić następnego dnia, powinnyśmy położyć go lub powiesić wnętrzem miseczki na zewnątrz, tak żeby wilgoć miała szanse odparować. Z tego samego powodu lepiej nie zostawiać biustonosza na noc w łazience nagrzanej i wilgotnej po wieczornej kąpieli.
Czytaj także: Małe, stożkowate piersi o wystających sutkach. To może być "tubular breast syndrome"