Dzień Świętego Patryka w czasie pandemii? W Chicago po cichu zabarwiono rzekę na zielono [VIDEO]
17 marca jest wyjątkowym dniem dla wszystkich Irlandczyków na całym świecie. To właśnie wtedy przypada rocznica śmierci św. Patryka, który dokonał chrztu tego kraju. Z powodu epidemii covid-19 tegoroczne obchody tego święta nie będą tak huczne jak zwykle, ale nadal można liczyć na kilka atrakcji, które nieodłącznie wiążą się z tym świętem. Dlaczego niektóre rzeki zmieniają wtedy kolor?
- Kim był święty Patryk i dlaczego co roku obchodzi się jego święto 17 marca?
- Dlaczego w Chicago co roku barwi się rzekę na zielono w Dniu Świętego Patryka?
- Jak będą wyglądały obchody Dnia Świętego Patryka w 2021 roku na świecie?
To już kolejny raz, kiedy mieszkańcy Chicago nie mogą uczestniczyć w hucznych paradach i zabawach związanych z obchodami Dnia Świętego Patryka, który co roku przypada 17 marca.
Jedną z najsławniejszych tradycji, która kultywowana jest od lat, jest barwienie przepływającej przez to miasto rzeki ekologicznym barwnikiem na zielony kolor, który nieodłącznie wiąże się z Irlandią i trójlistnymi koniczynkami, świętymi roślinami irlandzkich druidów (na ich przykładzie św. Patryk miał tłumaczyć wiernym ideę Trójcy Świętej).
Dzień Świętego Patryka 2021. Pandemia nie przeszkodziła tradycji
W 2021 roku władze miasta bez zbędnego rozgłosu zdecydowały się na tradycyjne zabarwienie rzeki Chicago bezpiecznym dla środowiska pigmentem.KIM BYŁ ŚWIĘTY PATRYK? Legenda związana z 17 marca
Legendarny biskup i misjonarz, który urodził się około 385 roku na zachodnim brzegu Brytanii był synem Rzymian (poborcy podatkowego Calpurniusa oraz Conchcessy).Jego imię, Patryk, miało wywodzić się z łacińskiego słowa patricius, które wskazywało na przynależność do uprzywilejowanej warstwy społecznej w starożytnym Rzymie.
Kiedy Patryk miał 16 lat został porwany przez irlandzkich piratów, którzy zabrali go na Zieloną Wyspę, gdzie został sprzedany jako niewolnik i przez 6 kolejnych lat pracował jako pasterz.
Choć udało mu się uciec i po trudnej podróży dostał się znów do własnego domu, to za sprawą świętych objawień otrzymał misję chrystianizacji Irlandii i powrócił tam ponownie.
Wedle legendy święty Patryk miał uratować ten kraj od plagi węży, a na dodatek rozpowszechnił w tym państwie stosowanie dzwonów wzywających wiernych na modlitwę.
Co roku świętuje się kolejną rocznicę śmierci świętego Patryka, która przypada 17 marca (to właśnie tego dnia w 461 roku duchowny zmarł w wieku 76 lat w osadzie Saul, w której powstał pierwszy zbudowany przez niego kościół).
Posługa kapłańska świętego Patryka trwała około 40 lat. W tym czasie udało się mu doprowadzić do tego, że Irlandia stała się chrześcijańska.
Do dziś obywatele tego kraju czczą pamięć o legendarnym duchownym wznosząc toast kuflem irlandzkiego piwa śmiejąc się, że 17 marca każdy ma prawo do tego, by nazwać się "Ajrisz", jak śpiewał przed laty zespół T. Love...
Czytaj także: Koniec z maseczkami w Teksasie. Amerykański stan w 100 proc. zrywa z obostrzeniami dla firm