Potrzebujesz prywatności na absolutnie najwyższym poziomie? Poznaj telefon szyfrujący TAG T1

Bartosz Świderski
Dbanie o prywatność to dziś nie lada sztuka. Wiedzą o tym biznesmeni i osoby ze sfer rządowych, dla których ochrona informacji jest absolutnym priorytetem. To właśnie z myślą o nich powstał telefon szyfrujący TAG T1.
Fot. mat. prasowe
Wedle zapewnień producenta mamy tutaj do czynienia ze sprzętem gwarantującym najwyższy możliwy stopień ochrony m.in. przed podsłuchiwaniem połączeń głosowych oraz przechwytywaniem wiadomości tekstowych i multimedialnych. Czy warto zaufać kanadyjskiej firmie T.A.G Consultation?

Po co mi telefon szyfrujący?
Wyobraź sobie, że musisz omówić istotne kwestie z partnerem biznesowym. Trwa pandemia, tak więc rozmowa "na żywo” nie zawsze jest możliwa. Przynajmniej nie od razu, a jak wiadomo, czas to pieniądz. Pozostaje więc kontakt na odległość, który jest… wymarzoną okazją dla nieuczciwej konkurencji.

Niestety, zabezpieczenia, jakie oferują standardowe telefony i darmowe komunikatory mogą być niewystarczające w obliczu powszechnie dostępnych metod inwigilacji. Gdy zaś mowa o informacjach dotyczących patentów technologicznych firmy, kontraktów i przetargów na milionowe kwoty, starania konkurencji bywają intensywne i nieprzewidywalne.

W tym momencie na scenę wkracza TAG T1 dystrybuowany w naszym kraju przez firmę Spy Shop. Telefon kryje najbardziej zaawansowane standardy kryptograficzne oraz inne rozwiązania, które zapewniają całkowitą ochronę prywatności połączeń głosowych i wiadomości tekstowych. Oto najwyższej klasy produkt polecany głównie ludziom ze świata biznesu i polityki, choć może z niego korzystać każdy, kto ceni sobie poufność informacji.

Pierwsze wrażenie?
To urządzenie jest raczej niepozorne. Po otwarciu pudełka ukazuje się nam zwyczajny smartfon, który z pewnością nie przyciągnie ciekawskich oczu. Dyskrecja już na starcie? Naprawdę duży plus dla producenta. Specyfikacji telefonu daleko wprawdzie do flagowych modeli, ale przecież nie o moc obliczeniową tu chodzi – najważniejsza jest ochrona prywatności na najwyższym z możliwych poziomów.

Słów kilka o systemie
Po wpisaniu kodu PIN ukazuje nam się interfejs systemu operacyjnego Secure OS powstałego na bazie Androida w wersji 8.1. Pierwszym, co rzuca się w oczy (oprócz odmiennego layoutu), jest brak usług Google oraz aplikacji zewnętrznych producentów. Mało tego – zainstalowane programy nie mogą współdzielić informacji, ponieważ są przechowywane w osobnych kontenerach.

W praktyce udaremnia to wykorzystywanie mechanizmów "data mining". Powód tych ograniczeń jest oczywisty – każda aplikacja od niezależnego dostawcy stanowi potencjalny sektor ataku. Rezygnacja z usług Google to niska cena za ochronę, jaką dzięki temu otrzymujesz.
Fot. mat. prasowe
A co z hasłami?
Są, i to na trzech poziomach. Główne hasło wpisywane jest przy każdorazowym uruchamianiu smartfona. Hasło blokady ekranu wprowadzane jest z losowym układem klawiatury (błędnie wpisane określoną ilość razy bezpowrotnie kasuje zawartość urządzenia) Dostęp do bezpiecznych aplikacji oraz ich baz danych również jest chroniony niezależnymi od siebie hasłami.

Zawartość telefonu może zostać usunięta po wielokrotnym błędnym wpisaniu hasła, a także zdalnie – z poziomu platformy lub poprzez wysłanie na komunikatorze określonej wiadomości do danego użytkownika.

Pamięć zostanie też wyczyszczona w przypadku ingerencji, zarówno fizycznej, jak i systemowej (np. poprzez próbę złamania zabezpieczeń bootloadera) lub jako efekt weryfikacji integralności urządzenia podczas uruchamiania. Dane mogą być też usunięte przez samego użytkownika. Może on ustawić specjalną kombinację, która dokona aktu destrukcji lub też przesunąć palcem po ekranie i wybrać stosowną opcję.

Porozmawiajmy o szyfrowaniu
Telefon szyfrujący TAG T1 korzysta z szyfrowania end-to-end, które gwarantuje prywatność i najwyższy poziom bezpieczeństwa. Użytkownicy podlegają weryfikacji poprzez zaawansowane algorytmy autoryzacji i zestawienia bezpiecznego kanału transmisji danych. Dzięki temu masz pewność, że rozmawiasz lub piszesz tylko do docelowego odbiorcy.

Połączenia głosowe i wideo zabezpieczone są protokołem uzgadniania kluczy ZRTP, natomiast chat korzysta z protokołów kryptograficznych OTR, technologii OMEMO i algorytmu szyfrowania AES256. Brzmi to skomplikowanie, ale oznacza po prostu ochronę nie do złamania w rozsądnym czasie przez współczesne komputery.

Ważny jest fakt, że wszystkie dane przechowywane są w zaszyfrowanych kontenerach na urządzeniach końcowych, nie zaś na serwerze, który pośredniczy w wymianie jednorazowych kluczy. Wciąż za mało, biorąc pod uwagę twoje oczekiwania? Proszę bardzo: możesz zainstalować system na własnym, będącym wyłącznie pod twoją kontrolą, serwerze.

Czas na werdykt
Telefon szyfrujący TAG T1 świetnie wywiązuje się ze swojego zadania. Pomimo zaawansowanych funkcjonalności korzysta się z niego bardzo wygodnie, a dzięki dedykowanej, w pełni anonimowej karcie SIM (z pakietem danych 10 GB) jest gotowy do pracy w 180 krajach bez dodatkowych opłat roamingowych. TAG T1 to przemyślane, kompleksowe rozwiązanie, które gwarantuje najwyższy standard bezpieczeństwa komunikacji i danych. Jeśli w twojej firmie kwestia bezpieczeństwa ma znaczenie, znalazłeś właśnie rozwiązanie naprawdę godne uwagi.

Materiał powstał we współpracy z firmą Spy Shop.