Co z niedzielą handlową w czasie lockdownu? Które sklepy będą otwarte, a które zamknięte? [LISTA]

Monika Piorun
W najbliższą niedzielę 21 marca sklepy będą zamknięte. Zgodnie z harmonogramem niedziel handlowych następna powinna wypadać w Niedzielę Palmową 28 marca, tuż przed Wielkanocą. Wszystko zmieniły jednak nowe obostrzenia, które będą obowiązywały od 20 marca do 9 kwietnia 2021. Które sklepy mogą w tym czasie funkcjonować?
Najbliższa niedziela handlowa wypada w czasie kolejnego, ogólnokrajowego lockdownu, tuż przed Wielkanocą. Kiedy będzie można zrobić zakupy w niedzielę? Fot, Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Które sklepy mogą być otwarte?

W czasie obowiązywania kolejnych obostrzeń i ogólnokrajowego lockdownu od 20 marca do 9 kwietnia mogą funkcjonować:


Zamknięte zaś mają być sklepy:

W centrach handlowych nie będą mogły działać m.in. sklepy:

Oprócz galerii handlowych działalność muszą zawiesić: baseny, siłownie, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kluby fitness i obiekty sportowe, hotele (poza robotniczymi), kina, teatry, muzea, galerie sztuki, kasyna czy stoki narciarskie.
Co z niedzielą handlową w czasie obowiązywania kolejnych obostrzeń w całym kraju?Fot. Kancelaria Premiera

Niedziela handlowa — marzec 2021. Które sklepy będą otwarte 21 marca?

Zgodnie z aktualnymi przepisami niedziela 21 marca 2021 jest dniem, w którym nie wolno handlować, dlatego większość sklepów będzie zamknięta. Pozostałe mogą jednak funkcjonować na zasadach podobnych do tych obowiązujących w dni świąteczne i niedziele niehandlowe.

Szansę na zaopatrzenie w niezbędne produkty w niedzielę 21 marca 2021 roku będziemy mieli wtedy przede wszystkim w takich miejscach jak:

⦁ sklepy na dworcach, portach lotniczych i strefach wolnocłowych, obsługujących podróżnych,

⦁ stacje paliw,

⦁ sklepy w placówkach pocztowych (m.in. Żabka i Freshmarket)

⦁ piekarnie, cukiernie i lodziarnie,

⦁ kwiaciarnie i sklepy z pamiątkami lub dewocjonaliami,

⦁ wybrane apteki pełniące dyżury,

⦁ sklepy z prasą, wyrobami tytoniowymi lub biletami komunikacji miejskiej (zakup biletów w niedzielę niehandlową możliwy jest także bezpośrednio w pojazdach komunikacji miejskiej).

Jeśli chodzi o restauracje, to mogą one oferować tylko jedzenie na wynos lub na dowóz (m.in. z wykorzystaniem specjalnych aplikacji lub na zamówienie telefoniczne).

Klienci, którzy chcą zrobić zakupy w sklepach otwartych 21 marca 2021, nadal muszą się dostosowywać do podstawowych obostrzeń wprowadzonych przez rząd ze względu na sytuację epidemiologiczną, takich jak:

limity osób, które mogą przebywać jednocześnie na danej powierzchni (1 osoba na 10 m2 w sklepach do 100 m2 i 1 osoba na 15 m2 w sklepach powyżej 100 m2);

— konieczność przestrzegania reżimu sanitarnego (zasłaniania ust i nosa oraz dezynfekowania rąk przy wejściu).

CO Z GODZINAMI DLA SENIORÓW?

Zgodnie z aktualnymi przepisami godziny dla seniorów zostały zniesione i nie obowiązują ani w dni powszednie, ani w weekendy.

Kiedy jeszcze będziemy mieli szansę na zrobienie zakupów w dni wolne od pracy w 2021 roku?

Czytaj: Kiedy warto wziąć urlop w 2021 roku? Dni wolne od pracy, długie weekendy i terminy świąt [KALENDARZ]

Niedziele handlowe w 2021 roku – kalendarz

Zgodnie z aktualną ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę na 2021 rok (podobnie jak w 2020) przewidziano tylko 7 niedziel handlowych. Pierwsza z nich już za nami. Następne zaś miała przypadać 28 marca 2021 roku, ale w tym czasie w całym kraju wprowadzono dodatkowe obostrzenia i lockdown.

Następne terminy niedziel handlowych przypadają: A co z cmentarzami od 20 marca do 9 kwietnia, kiedy w całym kraju będzie obowiązywać kolejny lockdown?

Z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd nie planuje zamykania cmentarzy w okresie wielkanocnym, więc nie powinniśmy się spodziewać tak dramatycznego przebiegu zdarzeń, jak ostatnim razem, przed poprzednimi świętami.

Czytaj także: Nieoficjalnie: wiadomo, co z cmentarzami na Wielkanoc. W tym roku PiS rozwiąże sprawę inaczej

Czytaj także: Rząd wraca do obostrzeń w całym kraju! Zamknięte będą galerie, hotele, obiekty sportowe i kultury

Dowiedz się więcej: