Ziobro pokazał, jak chce zmienić sądownictwo. "Polacy będą mieć wreszcie realny wpływ na sądy"

Anna Świerczek
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy wprowadzający instytucję sędziów pokoju, którzy byliby wybierani w wyborach powszechnych. Instytucja sędziów pokoju miałaby pomóc w rozpoznawaniu drobnych spraw i przybliżyć sądy tak, "by były blisko ludzi". W związku z nową ustawą Zbigniew Ziobro przygotował też projekt zmian w konstytucji.
Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Sędziowie pokoju to hasło, które powraca w dyskusjach o zmianie modelu sądownictwa. Dlatego prezentujemy gotowy projekt, dzięki któremu ta instytucja weszłaby do polskiego wymiaru sprawiedliwości – powiedział wiceminister Sebastian Kaleta.

Resort sprawiedliwości przedstawił propozycje zmian w czwartek podczas konferencji prasowej. Chodzi o projekt wprowadzający do polskiego porządku prawnego instytucję sądów i sędziów pokoju. Większość spraw mniejszej i średniej wagi mieliby rozstrzygać cieszący się zaufaniem społecznym tak zwani sędziowie niezawodowi.


– Od długiego czasu w Polsce rozmawia się o wprowadzeniu instytucji Sędziów Pokoju. Mogę przekazać dobrą informację w tej sprawie. W 2019 roku przygotowaliśmy wspólnie z ruchem Pawła Kukiza projekt ustawy w tej sprawie. Mamy już gotową całość tego projektu (...) Sędziowie zawodowi zostaną odciążeni, dzięki czemu dochodzenie sprawiedliwości przed sądami powszechnymi stanie się szybsze – wyjaśnił Zbigniew Ziobro.

Minister wskazał, że propozycja MS zakłada wybór sędziów pokoju w demokratycznych wyborach połączonych z wyborami samorządowymi, które odbywałyby się w ramach powiatów. To właśnie przy sądach rejonowych funkcjonowaliby wybierani powszechnie sędziowie.
"Sędzia pokoju będzie niezawisły, podlegając w zakresie orzekania tylko konstytucji i ustawom. Sprawy będą przydzielane sędziom losowo. Orzeczenia sądów pokoju będą wykonywać sądy rejonowe. Od orzeczenia sądu pokoju będzie służyć odwołanie do sądu rejonowego" – czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zbigniew Ziobro podkreślił podczas konferencji, że wprowadzenie nowej instytucji wymagałoby również wprowadzenia zmian w konstytucji.

Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie do ustawy zasadniczej nowych przepisów stanowiących, że "wymiar sprawiedliwości w zakresie określonym w ustawie mogą sprawować także sędziowie pokoju" (art. 175 ust. 3), którzy "są wybierani na 5-letnią kadencję w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym" (art. 182a ust. 1).

Zmiana konstytucji wprowadzająca sądy pokoju pozwoli uznać je za sądy pierwszej instancji, dzięki czemu Sąd Rejonowy rozpoznawałby jedynie apelacje.
Czytaj także: Wiceminister od Ziobry chce ochronić Polskę przed ludźmi LGBT. "To lewackie szaleństwo"