Lekcje religii w środku zajęć i inne. Powstaje mapa naruszeń praw uczniów w Polsce

Anna Dryjańska
Powstaje mapa dokumentująca nadużycia religijne w szkołach i przedszkolach. Fundacja Wolność od Religii właśnie uruchomiła system zgłoszeń, dzięki którym uczniowie, rodzice, nauczyciele i inne osoby, które mają wiedzę o takich praktykach, mogą poinformować o nieprawidłowościach.
Katechizowanie dzieci w przedszkolu – Lublin, 2008 rok. fot. Iwona Burdz / Agencja Gazeta
"Zgłoś nieprawidłowość w Twojej szkole, będzie widoczna na interaktywnej mapie, przekażesz w ten sposób informacje innym uczniom, rodzicom i nauczycielom oraz zrobisz pierwszy krok w kierunku poprawy sytuacji" – pisze Fundacja Wolność od Religii, która działa na rzecz świeckiego państwa.

Tuż po starcie projektu na mapie widniały trzy placówki, w których dostrzeżono religijne naruszenia praw uczniów. Szybko jednak pojawiają się kolejne.

Mapa nierówności w szkole – o które szkoły i przedszkola chodzi?

Naruszenia praw uczniów lub/i nauczycieli podzielono na cztery główne grupy. Są to:


1) nieprawidłowości w organizacji lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach;
2) msze, rekolekcje, parareligijne imprezy szkolne np. apele z okazji dni papieskich;
3) Przemoc symboliczna i wartości szkoły;
4) inne (np. bezprawne zapisy w statutach i dokumentach szkolnych).
zrzut ekranu ze strony rownoscwszkole.pl

Przykłady nadużyć religijnych, które przedstawia mapa nierówności

Dlaczego powstaje mapa nadużyć religijnych?

Pomysłodawcy inicjatywy piszą, że dzięki zgłoszeniom możliwe będzie oszacowanie skali problemu."Niniejsza mapa powstała, żeby pokazać skalę naruszeń wolności sumienia w szkołach publicznych w Polsce. Tego rodzaju dane nie są zbierane przez władze oświatowe, a wiedza o naruszeniach jest potrzebna opinii publicznej. Dzięki tym informacjom będziemy mogli planować i podejmować adekwatne działania, będą z nich mogły również korzystać np. władze samorządowe czy dziennikarze" – czytamy.

"W ten sposób osoby, których dotyczą zgłaszane problemy przestają być z nimi same. Także władzom szkolnym trudniej jest nie reagować na naruszenia czy wprowadzać praktyki naruszające prawa uczniów, rodziców i nauczycieli, gdy sytuacja jest upubliczniona" – dodaje Fundacja.

Przypomnijmy, że funkcjonują już podobne inicjatywy w innych dziedzinach. Ostatnio ruszył Licznik Apostazji – strona Lewicy, na której można zgłosić formalne wystąpienie z Kościoła rzymskokatolickiego. Z kolei posłanka Joanna Scheuring–Wielgus i radna Warszawy Agata Diduszko–Zyglewska od kilku lat na podstawię zgłoszeń aktualizują mapę kościelnej pedofilii.
Czytaj także: "Lekcje religii? Wykreślone z planu". Tak po cichu zanika szkolna katecheza