Którą szczepionką przeciw COVID chcą się szczepić Polacy? Jest mocny faworyt [SONDAŻ]

Anna Świerczek
Johnson&Johnson, Pfizer, Moderna, a może AstraZeneca? Uczestników sondażu SW Research zapytano o to, którą szczepionkę przeciw COVID-19 przyjęliby, gdyby mogli wybierać między preparatami dostępnymi na polskim rynku. Okazało się, że w tej kwestii Polacy mają swojego faworyta.
Uczestników sondażu SW Research zapytano o to, jakiego koncernu szczepionkę na COVID-19 chcieliby wybrać. Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Szczepienia na COVID-19 trwają w Polsce od 27 grudnia. Jako pierwsza w naszym kraju została dopuszczona do użycia szczepionka koncernu Pfizer i firmy biotechnologicznej BioNTech, oparta na technologii mRNA. Drugą dopuszczoną do użycia w Polsce była szczepionka koncernu Moderna - również oparta na technologii mRNA.

Pod koniec stycznia do użycia dopuszczono szczepionkę brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca. Przypomnimy, że to tzw. szczepionka wektorowa, w której nośnikiem informacji o białku koronawirusa jest cząsteczka niegroźnego dla człowieka adenowirusa.


Czwartą i jak na razie ostatnią szczepionką dostępną w Polsce jest preparat firmy Johnson&Johnson – to również szczepionka wektorowa, a oprócz tego pierwsza w Polsce i UE szczepionka jednodawkowa. Dodajmy, że szczepienia tym preparatem jeszcze się nie zaczęły. Jak informowaliśmy w naTemat.pl, szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział dostawę preparatów tej firmy do Polski już w przyszłym tygodniu.
Którą z tych szczepionek najchętniej zaszczepiliby się Polacy? Uczestnicy sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" wskazali faworyta i jest nim preparat Pfizer/BioNTech – wybrało go 34,5 proc. ankietowanych, a więc nieco ponad 1/3 ogółu.

Drugie miejsce – z dużo słabszym wynikiem (15 proc.) – zajęła szczepionka Johnson&Johnson. 8,2 proc. respondentów zaszczepiłoby się natomiast szczepionką Moderny, a zaledwie 4,9 proc. ankietowanych wybrałoby szczepionkę AstraZeneca. Zdania w tej kwestii nie ma 17,6 proc. respondentów.

Sondaż pokazał też, że wciąż jest spora grupa osób, które w ogóle nie zamierzają szczepić się na COVID-19. Taką opinię zadeklarowało 9,8 proc. ankietowanych. W tym miejscu warto podkreślić, iż szczepienia przeciwko COVID-19 nie są w Polsce obowiązkowe. Nikt nikogo do nich nie zmusza, choć wszyscy zalecają oraz przekonują.
Czytaj także: Antyszczepionkowcy 2.0. To, co proponują na Facebooku, jeży włosy na głowie


Dodajmy, że badanie zostało przeprowadzone wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 6.04-7.04.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.

źródło: "Rzeczpospolita"