"Bodnar pozbawił pracy tysiące ludzi". Na prawicy stypa po decyzji ws. Orlenu i Polska Press

Jakub Noch
Wygląda na to, że dla środowiska koalicji rządzącej sporym zaskoczeniem okazała się decyzja Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uwzględnił wniosek RPO ws. wstrzymania zgody prezesa UOKiK na przejęcie wydawnictwa Polska Press przez PKN Orlen. Szczególny lament w tej sprawie podniósł Tomasz Sakiewicz.
Redaktor Naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz narzeka na zablokowanie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen. Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

Sąd blokuje przejęcie Polska Press przez Orlen

"Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKIK w sprawie koncentracji – przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press" – poinformowało w poniedziałek Biuro RPO.
Jak zaznaczono w komunikacie, we wniosku chodziło m. in. o zablokowanie wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w wydawnictwie, które ma w swoim portfolio najważniejsze polskie tytuły lokalne.


Przychylono się do wniosku RPO

Fakt, iż Adam Bodnar pokrzyżował plany Daniela Obajtka wobec rynku medialnego zbulwersował środowisko Zjednoczonej Prawicy. Najdalej w komentowaniu tej sprawy poszedł chyba redaktor naczelny "Gazety Polskiej" oraz wiceprezes TV Republika Tomasz Sakiewicz...

Sakiewicz z "Gazety Polskiej" krytykuje sąd i Bodnara

"Mam wrażenie, że dzisiaj pan Bodnar razem z sądem pozbawił pracy tysiące ludzi. Polska Press bez właściciela po prostu upadnie" – czytamy we wpisie opublikowanym przez niego na Twitterze. "Stwierdzam tylko oczywisty fakt, że przy paraliżu decyzyjnym tysiące ludzi z tych co tam teraz pracują może zostać bez pracy" – kontynuował Sakiewicz w dyskusji z internautami.

Polska Press i Orlen, czyli PiS może zyskać wpływ na media lokalne

Jak informowaliśmy w naTemat.pl, na początku lutego prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie spółki Polska Press przez PKN Orlen. UOKiK twierdził wówczas, że przy podejmowaniu decyzji w tej sprawie wzięto pod uwagę udziały rynkowe łączących się przedsiębiorców, wpływ na konkurencję i pozostałe czynniki przewidziane prawem antymonopolowym.

Wydawnictwo Polska Press to 20 regionalnych dzienników i 150 tygodników, media internetowe oraz bezpłatne dodatki do gazet. Od kiedy Orlen ujawnił swoje plany, powszechnie podnoszona jest obawa, iż po dopięciu transakcji przez tę spółkę Skarbu Państwa faktyczny wpływ na treści publikowane w mediach lokalnych będzie miała partia rządząca.
Czytaj także: Wstrzymano przejęcie Polska Press przez Orlen! Sąd uwzględnił ważny wniosek