Dlaczego zawyją syreny w Warszawie? Akcja żonkile uczci 78. rocznicę powstania w getcie [PROGRAM]

Monika Piorun
19 kwietnia stolicę rozświetlą żółte żonkile — symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. To właśnie te kwiaty przez lata każdego 19 kwietnia pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie składał Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). W tym roku przez pandemię większość wydarzeń odbędzie się w trybie online, a w samo południe w stolicy zawyją sygnały alarmowe.
W 2021 roku przypada 78. rocznica powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji w stolicy w samo południe zawyją syreny alarmowe. Fot. Facebook.com/ Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN





— Przypnijmy papierowy żonkil — symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach — tłumaczą organizatorzy dziewiątej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. To właśnie z tego powodu 19 kwietnia w samo południe w Warszawie zaczną wyć syreny.
— Tegoroczna edycja jest szczególna, bo szczególne są pandemiczne okoliczności: działamy zarówno w terenie, jak i w Internecie — wyjaśniają inicjatorzy akcji, której tegorocznymi ambasadorami zostali: Mariusz Szczygieł, Kayah, Magdalena Boczarska, Katarzyna Zielińska i Bartosz Bielenia.


W 2021 roku zaakcentowana ma być rola, jaką w wydarzeniach sprzed 78 lat odegrały kobiety:

W tym roku pragniemy nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

Dlaczego warto pamiętać o tym, co się stało w 1943 roku w Warszawie? Oto, jak tłumaczy to Mariusz Szczygieł.

Akcja żonkile. Program 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim

Ze względu na pandemię covid-19 tegoroczne uroczystości upamiętniające ofiary wydarzeń sprzed 78 lat będą odbywać się głównie online, choć nie tylko.

Szczegółowy program wszystkich wydarzeń zaplanowanych w kwietniu w związku z tegorocznymi obchodami 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim jest dostępny na stronach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

#ŁączyNasPamięć, czyli jak dołączyć do #AkcjiŻonkile?

Szablon z symbolicznym, żółtym żonkilem można pobrać ze strony http://bit.ly/zonkile_dolacz.

Kilka gazet i tygodników udostępni też specjalne naklejki, a w stolicy mają pojawić się także "żonkilomaty" (ze względu na reżim sanitarny wyposażone w płyny do dezynfekcji rąk), z których będzie można pobrać żółte symbole żonkilów.

Jeśli chcemy okazać solidarność z ofiarami powstania, możemy oznaczyć zdjęcia z takim kwiatem hasztagami:



Autorzy wydarzenia zachęcają, by dzielić się informacją o rocznicy z bliskimi. "Będziemy wdzięczni za każdą rekomendację, oznaczenie i wsparcie" — podkreślają.

Czytaj także: Dlaczego zawyją syreny w różnych miejscach w Polsce? Co oznaczają sygnały ostrzegawcze? [WYJAŚNIAMY]