To oni inwestują w powstanie Superligii. Bankierzy z USA w tle piłkarskiej rewolucji

Jakub Noch
AC Milan, Arsenal Londyn, Atletico Madryt, Chelsea Londyn, FC Barcelona, Inter Mediolan, Juventus Turyn, Liverpool FC, Manchester City, Manchester United, Real Madryt i Tottenham Hotspur - to kluby, które zakładają nową Superligę. A za plecami gigantów sportowych stoi jeszcze gigant finansowy. To amerykański bank inwestycyjny JP Morgan.
Superliga (Super League) to nowa seria klubowych rozgrywek w piłkę nożną. Za jej finansowaniem stoi amerykański bank JP Morgan. Fot. Sufinawaz / sxc.hu; Iakov Filimonov / 123rf.com


JP Morgan finansuje powstanie Super League

Kilkanaście godzin po ogłoszeniu, iż dwanaście potęg europejskiej piłki klubowej założyło nową serię rozgrywek o nazwie Super League, swój udział w tym wydarzeniu potwierdzili amerykańscy bankierzy. Chodzi o bank inwestycyjny JP Morgan, który – jak donosi Reuters – przekaże twórcom Superligi ok. 3,5 mld euro dotacji infrastrukturalnej.
Czytaj także: Rewolucja w świecie piłki! 12 klubów tworzy elitarne rozgrywki, UEFA grozi drakońskimi karami
Później kwota ta ma wzrosnąć o minimum kilkaset milionów euro. Pieniądze od JP Morgan mają zostać rozdzielone między wszystkie kluby założycielskie Superligi, ale nie ma potwierdzenie, iż będzie to podział równy.


Kluby założycielskie Superligi to:



Amerykański bank w tle wojny klubów z UEFA

Amerykańska inwestycja w teorii ma zwracać się bardzo szybko, gdyż każdy z 12 klubów tworzących Super League po jednym sezonie nowych rozgrywek piłkarskich ma być bogatszy o co najmniej 350 mln euro. Czyli ponad trzy razy więcej niż dziś otrzymują zwycięzcy Ligi Mistrzów UEFA.

Pieniądze od JP Morgan potrzebne klubom założycielskim Superligi

I właśnie zadbanie o tak potężne finansowanie Superligi miało być kluczowym elementem budowy nowej serii rozgrywek. Wielkie pieniądze na start od JP Morgan mają pozwolić klubom na bunt wobec szefostwa UEFA Champions League.
Krzysztof Gaweł
dziennikarz sportowy naTemat.pl o tym, czym jest Super League

Dwunastu gigantów europejskiej piłki w niedzielę ogłosiło powołanie zupełnie nowych rozgrywek - Superligi. Potęgi planują grać tylko między sobą, sprzedawać prawa do pokazywania meczów za ciężkie pieniądze i odciąć od pieniędzy mniejszych i biedniejszych. W światowym futbolu zawrzało. Czytaj więcej

JP Morgan dotowany przez rząd Morawieckiego

Jak informował jakiś czas temu serwis INNPoland.pl, JP Morgan był dotowany przez... rząd Prawa i Sprawiedliwości. W 2017 roku Ministerstwo Finansów i Rozwoju dało największemu bankowi świata ponad 20 mln zł.

Była to pomoc publiczna na stworzenie przez JP Morgan nowych miejsc pracy w Warszawie. Ujawnienie umowy z amerykańskimi bankierami wywołało wiele kontrowersji. Między innymi ze względu na fakt, iż odpowiedzialny za nią musiał być Mateusz Morawiecki, który w 2017 roku pełnił jeszcze funkcję ministra finansów i rozwoju.
Czytaj także: Ogromne pieniądze w Superlidze. Za sam udział można zarobić więcej niż za zwycięstwo w LM