Matura 2021– jak będzie wyglądać? 20 najważniejszych pytań o przebieg egzaminów maturalnych [FAQ]
Matura 2021. Jak będzie wyglądał egzamin dojrzałości w czasie pandemii? Jakie zmiany wprowadziło Ministerstwo Edukacji i Nauki? Kiedy odbędą się poszczególne egzaminy? Czy w tym roku będzie matura ustna? Przygotowaliśmy FAQ z najważniejszymi pytaniami maturzystów.
1. Kiedy zaczynają się matury 2021?
Pierwszy egzamin maturzyści napiszą 4 maja z języka polskiego na poziomie podstawowym. Matury potrwają do 20 maja.2. Matura 2021. Jakie egzaminy są obowiązkowe?
W 2021 r. absolwent obowiązkowo przystępuje do trzech egzaminów w części pisemnej:- egzamin z języka polskiego (na poziomie podstawowym)
- egzamin z matematyki (na poziomie podstawowym)
- egzamin z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym).
3. Harmonogram matury 2021. Kiedy odbędą się egzaminy maturalne?
Harmonogram egzaminów maturalnych 2021 - CKE.•Fot. Screen/CKE
4. Czy egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy?
Nie, w 2021 roku maturzyści nie będą musieli zdawać obowiązkowo przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.5. Czy w 2021 matura będzie ustna?
Nie, w tym roku podobnie, jak w ubiegłym z powodu pandemii nie odbędzie się egzamin ustny.Czytaj także: Nie musisz być drugim Einsteinem, by zdać maturę próbną z fizyki. Sprawdź, jakie były zadania
6. Jakie warunki należy spełnić, aby zdać maturę?
Aby otrzymać świadectwo w 2021 r., należy:- przystąpić do trzech przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej, tj. języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego
- uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej.
W 2021 r. nie ma obowiązku:
- przystąpienia do części pisemnej egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym,
- przystąpienia do części ustnej egzaminu z języka polskiego i języka obcego.
7. Kto może przystąpić do matury ustnej?
Mimo, że matura ustna nie jest obowiązkowa, to w dwóch przypadkach maturzyści mogą podejść do tego egzaminu.Do matury ustnej mogą podejść absolwenci, którzy:
- w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną zobowiązani są przedstawić wynik z części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego,
- zobowiązani są do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.
8. Ile punktów można uzyskać na maturze z języka polskiego?
Maksymalnie za rozwiązanie zadań egzaminacyjnych z języka polskiego można uzyskać 70 punktów. W tym:- część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 pkt.
- część 2: wypracowanie – 50 pkt.
9. Ile punktów można uzyskać na maturze z matematyki?
Za rozwiązanie zadań z matematyki można uzyskać maksymalnie 45 punktów. To 5 pkt mniej niż w latach ubiegłych.- zadania zamknięte- 28 pkt.
- zadania otwarte -17 pkt.
10. Ile punktów można uzyskać na maturze z języka obcego?
Maksymalnie za rozwiązanie zadań egzaminacyjnych można uzyskać 50 punktów.- zadania zamknięte- 40 pkt.
- zadania otwarte -10 pkt.
11. Ile zadań otwartych będzie na egzaminie z matematyki?
W tym roku na egzaminie z matematyki będzie 7 otwartych zadań. To mniej niż w poprzednich latach. Od 2015 do 2020 do wykonania było 9 otwartych zadań.12. Ile trwa egzamin maturalny na poziomie podstawowym w 2021 roku?
- język polski - 170 minut.
- matematyka - 170 minut.
- język obcy - 120 minut.
13. Ile trwa egzamin maturalny na poziomie rozszerzonym w 2021 roku?
Egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym trwają 150-180 min.Czytaj także: "Mam ochotę ryczeć!". W połowie LO dowiedzieli się, jaka matura ich czeka. Młodzież załamuje ręce
14. Kiedy wyniki egzaminów maturalnych 2021?
Maturzyści dowiedzą się, jak wypadli podczas egzaminów maturalnych 5 lipca 2021 r.
15. Kiedy odbędą się egzaminy poprawkowe?
Maturalne egzaminy poprawkowe dla osób, które nie zdały egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej zaczną się we wtorek 24 sierpnia o godzinie 9:00. Ich wyniki będą znane już 10 września. 16. Na jakich zasadach można w 2021 roku poprawić maturę z wcześniejszych lat?
Poprawianie wyników z poprzednich lat wygląda tak samo, jak w latach ubiegłych. Absolwent będzie zdawał egzamin zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym przystępował do egzaminu maturalnego po raz pierwszy, w okresie 5 lat od pierwszego egzaminu maturalnego.17. Czy matura 2021 będzie łatwiejsza?
Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało o zmniejszeniu wymagań egzaminacyjnych w 2021 roku. Dotyczą one:- języka polskiego i języka obcego nowożytnego - matura zostanie przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach – na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne.
- matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów.
- geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.
18. Jakie zadania mogą pojawić się na egzaminie maturalnym z poszczególnych przedmiotów?
Przykładowe zadania, jakie mogą pojawić się w arkuszach egzaminacyjnych, wraz z rozwiązaniami można znaleźć na stronie CKE:- informator o egzaminie maturalnym z poszczególnych przedmiotów, z uwzględnieniem aneksów do informatorów o egzaminie maturalnym w 2021 r.
- przykładowe zestawach zadań
- arkusze tzw. matury próbnej
- arkusze z lat ubiegłych
19. Jak będzie przebiegał egzamin? Czy trzeba mieć założoną maseczkę?
- zakrywanie ust i nosa obowiązuje w całej szkole z wyjątkiem sal, gdzie odbywa się egzamin próbny;
- gdy uczeń usiądzie już w ławce i będzie gotowy do przystąpienia do egzaminu, będzie już mógł zdjąć maseczkę z twarzy;
- uczeń ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie, gdy wychodzi do toalety i wtedy, gdy kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali;
- na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, "bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19". Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli i innych pracowników szkoły;
- na egzamin nie może przyjść nikt, kto przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo kto jest na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych;
- uczniowie nie mogą pożyczać przyborów. Każdy uczeń ma korzystać z własnych przyborów piśmienniczych (linijki, cyrkla, kalkulatora itd). Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmienniczych albo kalkulatorów rezerwowych dla uczniów, konieczna jest ich dezynfekcja;
20. Co należy zabrać ze sobą na egzamin maturalny?
- dowód osobisty – matura jest egzaminem państwowym. Na pierwszej stronie arkusza egzaminacyjnego należy wpisać swój numer PESEL, który znajduje się na dowodzie osobistym,
- długopis lub pióro z czarnych tuszem, bądź atramentem,
- cyrkiel i linijkę,
- kalkulator prosty,