Bez nich wakacje mogą być niemożliwe. Oto jak mają wyglądać podróże z paszportem covidowym

Żaneta Gotowalska
Urlop w Grecji bez kwarantanny będą mogły spędzić osoby zaszczepione na COVID-19 albo posiadające negatywny test PCR. Podobne plany ma popularny turystyczny kierunek, czyli Hiszpania. Czy Polska planuje wprowadzenie w najbliższym czasie tzw. paszportów covidowych?
ismail mohamed - SoviLe/unsplash
Unia Europejska ma zamiar wprowadzić dla swoich obywateli rozwiązanie w postaci paszportu covidowego do 25 czerwca. Jak poinformował dziś na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej do spraw gospodarki cyfrowej Johannes Bahrke, państwa członkowskie UE uzgodniły specyfikacje techniczne paszportów szczepień.

Jest to kluczowy krok w tworzeniu niezbędnej infrastruktury na szczeblu UE - powiedział rzecznik.
Johannes Bahrke

Jednocześnie zachęca się państwa członkowskie do wdrażania niezbędnych rozwiązań technicznych na szczeblu krajowym. Niezwykle ważne jest przyspieszenie prac nad wdrożeniem technicznym równolegle z trwającym procesem legislacyjnym, aby zapewnić wprowadzenie cyfrowych zielonych certyfikatów w całej UE do czerwca 2021 roku.

Dzięki takiemu dokumentowi możliwe miałoby być podróżowanie osób zdrowych, na czym zależy krajom, dla których turystyka jest bardzo ważną gałęzią gospodarki.


Wśród takich krajów jest m.in. Grecja i Hiszpania. O decyzji rządu w Atenach poinformowała wiceminister turystyki Sofia Zacharaki. Od 14 maja turyści z krajów Unii będą mogli przyjechać do Grecji bez konieczności kwarantanny. – Turyści będą musieli być albo zaszczepieni, albo przedstawić negatywny test PCR – powiedziała Zacharaki stacji informacyjnej Skai.

Hiszpanie również mają dość zastoju w turystyce, więc zapowiadają, że tolerowane będą przez nich paszporty covidowe. Przeciwne temu pomysłowi są m.in. Francja i Rumunia, które uważają, że paszporty byłyby dyskryminacyjne.

A w Polsce? "Nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje"

O plany wprowadzenia paszportów covidowych zapytałam Ministerstwo Zdrowia. – Nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje w tej sprawie – powiedziała portalowi naTemat Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Czytaj więcej: Największy test przed wakacjami

Na Internetowym Koncie Pacjenta znajdziemy jedynie zaświadczenie o szczepieniu i pobierzemy kod QR, który potwierdza, że jesteśmy zaszczepieni. Informacja o przebytym szczepieniu jest wprowadzana na bieżąco do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie, czyli widzi ją lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
Czytaj także: Nieoficjalnie: Rząd rozważa podzielenie Polski na trzy strefy obostrzeń
Jak dotąd ani nasz kraj, ani Unia Europejska nie poinformowały ostatecznie o tym, jak będzie wyglądać podróżowanie w zbliżających się wakacyjnych miesiącach. Zarówno przedstawiciele turystycznych krajów, jak i turyści się niepokoją, bo czasu zostało już niewiele, a kraje, które w przeważającej części żyją z turystyki, mogą nie przetrwać kolejnych miesięcy wyjazdowej posuchy.