"Doszło do porozumienia". Duda twierdzi, że PiS dogadało się z górnikami ws. odejścia od węgla

Julia Łowińska
Andrzej Duda na szczycie klimatycznym poinformował o nowych planach Polski. Prezydent zaskoczył wszystkich informując, że rząd miał dogadać się z górnikami ws. odejścia od węgla, który do tej pory pozostawał zawsze kwestią sporną. Nowe plany zakładają zdecydowane ograniczenie produkcji surowca oraz zeroemisyjność, do której Polska ma dążyć przez następne dekady.
Andrzej Duda wystąpił podczas szczytu klimatycznego. Mówił o planach wobec węgla i ograniczeniu emisji w Polsce. Fot. Facebook / @Kancelaria Prezydenta RP
W czwartek rozpoczął się zainicjowany przez prezydenta USA Joe Bidena szczyt klimatyczny, który odbywa się w formule online. Wśród przedstawicieli 40 państw głos zabrał też Andrzej Duda. Prezydent RP poinformował o nowych planach Polski, które mają być bardziej przyjazne planecie.
– Chciałbym państwu zakomunikować, że wczoraj doszło w Polsce, w naszym kraju do zawarcia porozumienia po długim dialogu społecznym, pomiędzy społecznością górników, a przedstawicielami polskiego rządu, dot. wyłączenia węgla z produkcji energii elektrycznej do 2049 roku. To uważam za wielki sukces dialogu społecznego w naszym kraju – powiedział prezydent RP. Wszelkie plany redukcji emisji węgla spotykały się do tej pory w Polsce z dużymi protestami głównie ze strony górników. Do tej pory rząd bronił opartej na węglu polskiej gospodarki. Tym razem nastąpiła zmiana, a politycy mieli dogadać się z górnikami. Ma być to krok w stronę bardziej ekologicznych rozwiązań.


– W Polsce w ciągu najbliższych dwóch dekad zamierzamy zbudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny, dzięki czemu udział węgla zmniejszy się z obecnych 70 do nawet 11 proc. w roku 2040. To nie tylko odpowiedź na uzgodnienia wewnątrz Unii Europejskiej, ale przede wszystkim odpowiedź na oczekiwania młodego pokolenia Polaków – mówił podczas szczytu klimatycznego prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda mówił tez, że pandemia Covid-19 sprawiła, że świat trochę wyhamował i dała okazję do zastanowienia się. Prezydent podkreślał, żeby wykorzystać tą szansę. Jednym z takich kroków ma być rezygnacja z węgla do 2049 roku.
Czytaj także: Cała prawda o Polskim węglu. To dlatego kupujemy węgiel z Mozambiku, Australii i Rosji