Czarnek o powrocie uczniów. Wskazał, jaka decyzja "będzie należała do szkół"
W czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, jak będzie wyglądał program wsparcia uczniów po powrocie do nauki stacjonarnej. Poinformował m.in. o tym, że decyzja w sprawie dodatkowych i dobrowalnych zajęć będzie zależała od dyrekcji szkół oraz nauczycieli.
Konferencja ministra Czarnka
Przypomnijmy, że wszyscy uczniowie mają wrócić do szkół 29 maja. Ta decyzja spotkała się ze sporą krytyką. Protest Uczniowski w swojej petycji do MEiN napisał, że "powrót do nauki w szkole na ostatnie niecałe dwa miesiące jest niepotrzebny i tylko zdezorientuje uczniów". Przemysław Czarnek, stwierdził jednak, że dyskusja w tej kwestii jest bezzasadna.– Rozumiem, że petycja została podpisana przez uczniów, mogę do nich zaapelować młodzieżowo: take it easy. Stres to jest rzecz, która towarzyszy człowiekowi w życiu, ale nie należy tego stresu generalnie wyolbrzymiać. Nikt nie będzie państwa stresował, wszyscy mamy swoje obowiązki w życiu codziennym i do tych obowiązków wracamy również w szkole – powiedział minister.
Przekazał też, że na posiedzeniu zespołu do spraw statusu zawodowego nauczycieli dyskutowano na temat wsparcia dzieci w nauce stacjonarnej, które ma dotyczyć pomocy merytorycznej, psychologicznej i kondycji fizycznej, a także sprawy zbliżających się matur i egzaminu ósmoklasisty.
Jak będzie wyglądał powrót dzieci do szkół?
Szef resortu edukacji dodał, że to dyrektorzy i nauczyciele zdecydują, czy wprowadzą jedną godzinę tygodniowo dobrowolnych zajęć dodatkowych od czerwca, czy od września. To samo dotyczy programu wsparcia kondycji fizycznej. Rozmowy dotyczyły także "uatrakcyjnienia zawodu nauczyciela".– W końcowej części naszego spotkania toczyły się rozmowy na temat systemu wynagradzania nauczycieli, systemowego podejścia do tego tematu. Tutaj zaczęliśmy dyskusję, znów bardzo merytoryczną. I umówiliśmy się już na spotkanie stacjonarne na 18 maja – poinformował minister edukacji i nauki.
Minister zdradził także, że priorytetem na następny rok szkolny będzie wychowanie do życia w rodzinie, ponieważ ministerstwo chce "promować ten przedmiot". – Młodzi ludzie mogą uzyskiwać na nim informacje na temat rodziny, życia w rodzinie, obowiązków rodzinnych, roli rodziny w społeczeństwie i jej wagi dla przyszłości społeczeństwa – opisywał Czarnek.
Czytaj także: "Jest taki pomysł". Czarnek wyjawił, że maturzyści mogą być testowani na obecność koronawirusa