Które sklepy będą otwarte w czasie majówki? Gdzie zrobimy zakupy 1, 2 i 3 maja? [WYJAŚNIAMY]

Monika Piorun
Pierwszego maja obchodzimy Święto Pracy, drugiego wypada niedziela niehandlowa, a trzeciego maja mamy 230. rocznicę uchwalenia konstytucji. Przez trzy dni nie będą działały supermarkety i duże sieci handlowe, ale wcale nie oznacza to, że nie będziemy mieli okazji do zrobienia zakupów. Na jakich zasadach może się obecnie odbywać handel w dni świąteczne? Oto lista miejsc, które będą mogły działać w tym czasie.
Co będzie otwarte w czasie najbliższej majówki? Oto lista miejsc, które będą mogły funkcjonować. Fot. Marek Podmokly / Agencja Gazeta


Z pewnością wiele osób cieszy się z tego, że od początku maja w ograniczonym zakresie będą mogły działać m.in. baseny i obiekty sportowe, a aktywność fizyczną będzie można uprawiać na wszystkich boiskach i stadionach na świeżym powietrzu.

Galerie handlowe, a także sklepy budowlane i meblowe oraz muzea i galerie sztuki wznowią działalność dopiero po długim weekendzie, we wtorek 4 maja.


Czytaj także: Kalendarz luzowania obostrzeń w maju 2021. Wyjaśniamy, co się zmieni po majówce [LISTA]

Wydłużone godziny otwarcia supermarketów przed majówką 2021

Wiele sieci spożywczych tuż przed długim weekendem zdecydowało się na wydłużenie godzin pracy.

Ponad 2 tys. supermarketów Biedronka w całej Polsce będzie czynnych w czwartek 29 kwietnia i piątek 30 kwietnia do godz. 2 w nocy, a ponad 100 placówek będzie działać całodobowo (pełny wykaz można znaleźć na stronie biedronka.pl/sklepy).

Czytaj także: Wielka promocja na piwo w Biedronce. Można zdobyć za darmo aż 12 butelek

Lidl nie zapowiada wydłużenia godzin pracy poza standardowe terminy funkcjonowania. Nieco dłuższe niż zwykle zakupy będziemy mogli za to zrobić m.in. w Kauflandzie (do 23.00). Wszystkie supermarkety nie będą jednak działać przez całą majówkę.

Gdzie więc będzie szansa na zaopatrzenie się w niezbędne produkty w czasie długiego, majowego weekendu?

Majówka 2021: które sklepy będą otwarte 1, 2 i 3 maja?

W dniach wolnych od pracy, w czasie których przypadają święta państwowe, handel może odbywać się na takich zasadach, jak w niedziele niehandlowe. Zakupy będziemy mogli wtedy zrobić tam, gdzie za ladą pojawią się właściciele firmy, a także m.in. w takich miejscach jak:

⦁ sklepy na dworcach, portach lotniczych i strefach wolnocłowych, obsługujących podróżnych,

⦁ stacje paliw,

⦁ sklepy w placówkach pocztowych (m.in. Żabka i Freshmarket)

⦁ piekarnie, cukiernie, lodziarnie,

⦁ wybrane apteki pełniące dyżury,

⦁ sklepy z prasą, wyrobami tytoniowymi lub biletami komunikacji miejskiej (zakup biletów w niedzielę niehandlową możliwy jest także bezpośrednio w pojazdach komunikacji miejskiej).

Jeśli chodzi o restauracje, to w czasie majówki nadal mogą one oferować tylko jedzenie na wynos lub na dowóz (m.in. z wykorzystaniem specjalnych aplikacji lub na zamówienie telefoniczne).

Klienci, którzy chcą zrobić zakupy w sklepach otwartych 1, 2 i 3 2021, muszą się dostosowywać do podstawowych obostrzeń wprowadzonych przez rząd ze względu na sytuację epidemiologiczną, takich jak:

limity osób, które mogą przebywać jednocześnie na danej powierzchni (1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2; 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2);

— konieczność przestrzegania reżimu sanitarnego (zasłaniania ust i nosa oraz dezynfekowania rąk przy wejściu). Kiedy jeszcze będziemy mieli szansę na zrobienie zakupów w dni wolne od pracy w 2021 roku?

CO Z GODZINAMI DLA SENIORÓW?

Zgodnie z aktualnymi przepisami godziny dla seniorów zostały zniesione i nie obowiązują ani w dni powszednie, ani w weekendy.

Czytaj także: Kalendarz luzowania obostrzeń w maju 2021. Wyjaśniamy, co się zmieni po majówce [LISTA]