"Przestańmy mówić oni. Zacznijmy mówić my". Róża Thun o prawdziwym patriotyzmie

Joanna Stawczyk
– Miłość do ojczyzny zacznijmy od własnego pieca. Zacznijmy od dzielenia śmieci, od konkretu, od przeczytania kilku dobrych wierszy i mówienia ładną polszczyzną – przekonuje europosłanka, Róża Thun, z którą w już siódmym odcinku podcastu "ALLEGRO MA NON TROPPO, czyli godzina z Jackiem" rozmawia dziennikarz Jacek Pałasiński.
Europosłanka Róża Thun była gościnią 7. odcinka autorskiego podcastu dziennikarza, Jacka Pałasińskiego. W najnowszej odsłonie "ALLEGRO MA NON TROPPO", czyli godzina z Jackiem. fot. naTemat.pl
W siódmym odcinku autorskiego podcastu "ALLEGRO MA NON TROPPO, czyli godzina z Jackiem", przy mikrofonie razem z Jackiem Pałasińskim zasiadła Róża Thun, europosłanka VII, VIII i IX kadencji, działaczka organizacji pozarządowych, a także opozycji demokratycznej za czasów komunizmu i publicystka.

Gospodarz podcastu sam mówi o niej "kobieta, która zawsze stawała tam, gdzie powinien stać przyzwoity człowiek". Pałasiński dopytywał europosłankę m.in. o to, czy w dzisiejszym, zdradliwym świecie człowiek przyzwoity może być jednocześnie politykiem.

– Nie lubię jak mówi się, że polityka jest zła albo dobra. Ona jest dokładnie taka, jaką ją robimy. Gdyby przyzwoici ludzie szli do polityki, a nie baliby się jej, mieli to poczucie sprawczości, że będzie dobra lub zła, taka jak my jesteśmy, to byłaby bardzo dobra. Człowiek przyzwoity do polityki iść powinien. To jest obowiązek moralny szczególnie w takim kraju jak Polska, gdzie wszystko się teraz sypie – przekonuje Thun.

Prowadzący nie omieszkał zapytać gościnię o jej skomplikowane nazwisko, arystokratyczne pochodzenie, ideały wyniesione z domu, a także powiązanie z rodem samej Emilii Plater. Nie zabrakło żywych odniesień do kwestii patriotyzmu i poczucia polskości.

Róża Thun zwraca uwagę na sprawy związane z ekologią i ociepleniem klimatu. – Mamy dramatyczne ocieplenie klimatu, które myśmy sami spowodowali. Tę zieloną myśl trzeba mocno rozwijać w każdej partii. Ja nie ukrywam, że w Parlamencie Europejskim blisko współpracuję z Zielonymi. Myślę, że dla Europejskiej Partii Ludowej jest to bardzo dobre. Chciałabym, żeby Zieloni w Polsce byli myślą wiodącą – stwierdza posłanka.

– Miłość do ojczyzny zacznijmy od własnego pieca. Zacznijmy od dzielenia śmieci, od konkretu, od przeczytania kilku dobrych wierszy i mówienia ładną polszczyzną. To jest naprawdę bardzo konkretna sprawa ta miłość do własnej ojczyzny i do własnej kultury – apeluje.

O odpowiedzialności za środowisko, wierze i polskości, potrzebie zgodnego współistnienia Polski z Unią Europejską, także innych palących kwestiach dowiecie się, wysłuchując całej dyskusji Jacka Pałasińskiego i Róży Thun.



***
Jacek Pałasiński – teatrolog, dziennikarz telewizyjny i radiowy, korespondent, Członek Zarządu Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech. Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza).

Od 1977 był działaczem opozycji przedsolidarnościowej. W 1981 roku wyjechał z kraju do Włoch, gdzie mieszka do dziś. Był współzałożycielem Komitetu Solidarności we Włoszech. Był dziennikarzem Radia Zet, Rzeczpospolitej, Wprost i TVN24. Członek m.in. Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Czytaj także: Mocne słowa ks. Wojciecha Lemańskiego: "Chciałbym aby większość odsunęła ten rząd od władzy"