Miotła Kani w Polska Press. Trzej nowi naczelni, w tym wieloletni dziennikarz "Gazety Polskiej"
W czwartek nowe kierownictwo Polska Press zwolniło trzech redaktorów naczelnych dzienników regionalnych i powołano nowych. Kolejne decyzje personalne po desygnowaniu na członka zarządu Doroty Kani świadczą dobitnie o jednym: prawdziwym celu przejęcia Polska Press przez państwowy Orlen.
Nowi redaktorzy w regionalnych dziennikach Polska Press
Najpierw agencja prasowa poinformowała, że z "Dziennikiem Zachodnim" rozstaje się Marek Twaróg, który był tam redaktorem naczelnym od 2010 roku. Jego miejsce od początku maja zajmie Grzegorz Gajda, który z przerwami od 2002 roku, pracował w TVP3 Katowice.Później przekazano także, że nowym redaktorem naczelnym "Gazety Krakowskiej" oraz "Dziennika Polskiego", będzie Wojciech Mucha. Zastąpi on Jerzego Sułowskiego, który odchodzi z wydawnictwa za porozumieniem stron.
Mucha w latach 2016-2020 związany był z tygodnikiem "Gazeta Polska", gdzie kierował działem publicystycznym. Natomiast od 2011 do 2018 roku był dziennikarzem działu krajowego i p.o. szefa działu Opinie "Gazety Polskiej Codziennie". W ostatnich latach współpracował też z Telewizją Polską, prowadził m.in. "Cztery Strony" w TVP Info.
Zmiana nastąpiła również na stanowisku redaktora naczelnego w ukazującej się na Podkarpaciu "Gazety Codziennej Nowiny". Od 1 maja szefem redakcji, będzie Arkadiusz Rogowski, który od 2016 roku związany jest z TVP Rzeszów. Zastąpi on Stanisława Sowę, który był naczelnym gazety przez 15 lat.
– Po miesiącu, gdy przekonałam się, jak wyglądają media w wydawnictwie i gdy skrystalizowały się projekty zmian, podjęłam decyzję, żeby jednak wprowadzić zmiany w tych miejscach, które tego natychmiast wymagają – powiedziała Wirtualnym Mediom Dorota Kania, członkini zarządu wydawnictwa ds. redakcyjnych.
Polska Press w rękach Orlenu
Przypomnijmy, że decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów spółkę Polska Press przejęła w lutym tego roku rządowa spółka PKN Orlen.Zgodnie z komunikatem zamieszczonym na stronie UOKiK, przy decyzji wzięto pod uwagę udziały rynkowe łączących się przedsiębiorców, wpływ na konkurencję i pozostałe czynniki przewidziane prawem antymonopolowym. Urząd stwierdził też, że transakcja nie zagraża konkurencji na żadnym z badanych rynków, dlatego spółki otrzymały zgodę na połączenie.
Jak pisał w naTemat Michał Gąsior, w praktyce oznacza to "repolonizację" lokalnych mediów przeprowadzana tylnymi drzwiami. W ręce państwowej grupy trafia bowiem potężna grupa medialna. Potencjalnie otwiera to drogę do zrobienia z mediami lokalnymi tego, co zrobiono z TVP, którą rządzi dziś Jacek Kurski.
Polska Press wydaje 20 dzienników regionalnych, 150 tygodników lokalnych, media internetowe oraz bezpłatne dodatki do gazet.
Czytaj także: Obajtek zdumiony brakiem podwyżek w Polska Press. "Szkoda, że nie było to przedmiotem analiz RPO"
źródło: Wirtualne Media