Duda podziękował "braciom Litwinom". Wskazał największe dokonania obu państw
Andrzej Duda podczas swojego przemówienia w polskim parlamencie, gdzie rozpoczęto polsko-litewskie zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja podziękował Litwie za sojusze i wspieranie się na przestrzeni wieków.
Andrzej Duda wyraźnie podkreślił, że konstytucja jest jednym z największych dokonań ludzkiego umysłu. Prezydent jednocześnie zaznaczył także dużą rolę przyjaźni polsko-litewskiej.
– Wielkim symbolicznym wydarzeniem jest to zgromadzenie posłów i senatorów Rzeczpospolitej Polskiej oraz posłów Republiki Litewskiej. Razem dajemy wyraz naszej swojej wielowiekowej bliskości i współpracy. Razem, Polacy i Litwini, chlubimy się wielkimi dokonaniami Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W imieniu Polaków chcę gorąco podziękować braciom Litwinom za historyczną drogę jaką przebyliśmy idąc ramię w ramię, za sojusze w obronie naszej i waszej niepodległości, za wzajemne wspieranie się – mówił Duda.
Po przemówieniu Andrzeja Dudy, głos zabrał prezydent Litwy, Gitanas Nauseda, który mówiąc o zasługach konstytucji przypomniał jej ogromny wpływ na zmiany polityczne w Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
– Rozwarstwione klasowo i politycznie społeczeństwo zaczęło stawać się wspólną ojczyzną. Nasze szlaki biegną w tym samym kierunku, czasem osobno, ale z biegiem czasu coraz bardziej zbliżając się do siebie. U podstaw naszych stosunków zawsze było wyraźnie poczucie przynależności do zachodniej cywilizacji oraz obowiązek podtrzymywania i zachowania jej wartości – przyznał Nauseda.
Przypomnijmy, że oficjalne obchody Święta Narodowego w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w poniedziałek rano. W Sejmie o godzinie 9:00 hymnami Polski i Litwy zostało otwarte uroczyste wspólne posiedzenie Izb Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Sejmu Republiki Litewskiej.
W południe na dziedzińcu Zamku Królewskiego rozpoczną się uroczystości z udziałem pięciu prezydentów: Andrzeja Dudy, Gitanasa Nausedy, Kersti Kaljulaid, Egilsa Levitsa oraz Wołodymyra Zełenskiego.