Zaczęły się matury 2021. Na pierwszy ogień język polski i znowu... "Lalka" Bolesława Prusa

Monika Piorun
W maseczkach higienicznych, przy zachowaniu reżimu sanitarnego i dystansu społecznego tegoroczni maturzyści przystąpili do pierwszego z obowiązkowych egzaminów na poziomie podstawowym. Po południu chętni będą mogli zdawać łacinę i kulturę antyczną. O godz. 14.00 Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni arkusze zadań z matury z języka polskiego. Wtedy będziemy mogli je ujawnić. Już pojawiły się pierwsze "przecieki".
Z jakimi zadaniami musieli się zmierzyć tegoroczni maturzyści? 4 maja 2021 r. odbył się egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Fot. Władysław Czulak / Agencja Gazeta


Około 271 000 uczniów, którzy ukończą liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2020/2021, 4 maja punktualnie o godz. 9.00 zaczęło rozwiązywać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Na jego napisanie maturzyści mają 170 minut.


Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, która ma się odbyć w następny poniedziałek 10 maja, będzie o 10 minut dłuższa i potrwa 180 minut.

Osoby, które przystępują do matury w 2021 roku, nie muszą zdawać egzaminów ustnych (choć istnieje taka możliwość dla tych, którzy chcą studiować za granicą), ale mają obowiązek napisania testów na poziomie podstawowym:



Na tym można poprzestać. Jeśli nie wyrazimy chęci przystąpienia do dodatkowych egzaminów, to na świadectwie maturalnym znajdziemy adnotację:

W 2021 roku nie wymagano przystąpienia do części pisemnej egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego.


Matura 2021 z języka polskiego — ARKUSZE zadań z poziomu podstawowego

Maturzyści w ciągu 170 minut musieli rozwiązać zadania, z których można było uzyskać maksymalnie 20 punktów oraz napisać wypracowanie na jeden z 3 zaproponowanych tematów (w tej części egzaminu do zdobycia było 50 punktów). Jeśli poniżej nie załaduje się ramka, pobierz arkusze na stronie CKE.

Matura 2021 z języka polskiego — TEMATY wypracowań z poziomu podstawowego


W marcu, podczas próbnych egzaminów maturalnych z języka polskiego (na poziomie rozszerzonym) uczniowie musieli m.in. napisać wypracowanie na podstawie przeczytanego tekstu lub dokonać interpretacji porównawczej dwóch wierszy — Czesława Miłosza ("Obłoki") i Wisławy Szymborskiej ("Chmury").
Czytaj także: Matura próbna 2021. Jakie były zadania z polskiego na poziomie rozszerzonym? [ARKUSZE]

Matura 2021 z języka polskiego — przecieki

Od rana 4 maja w sieci coraz większą popularność osiągała fraza "Lalka ambicja". Hasło to miało według internautów odwoływać się do jednego z rzekomych tematów rozprawki maturalnej (podobno na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa należy wyjaśnić, "czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu").

Przypuszczenia użytkowników sieci okazały się prawdziwe. Pierwsze osoby wychodzące z sal egzaminacyjnych potwierdziły, że jeden z tematów wypracowania brzmiał następująco:

Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.

Czytaj także: Matura 2021. Jaki był temat rozprawki na tegorocznej maturze z języka polskiego?

Czy na maturze z języka polskiego w 2021 roku pojawił się temat związany z "Lalką" Prusa? Internauci twierdzą, że do tej lektury należy się odwołać w jednym z pytań wymagających pisemnej odpowiedzi na temat ambicji.Fot. Google Trends


W taki sposób według Google Trends był wyszukiwany 4 maja termin, na który wskazywali internauci. Nierzadko można się też było spotkać z drwiącymi uwagami wskazującymi na to, że wśród tematów tegorocznych matur nie powinno zabraknąć takich haseł jak:

Matura 2021 w czasie pandemii covid-19 — kiedy będą wyniki?

Matury 2021 potrwają do 20 maja, a na ich wyniki trzeba będzie poczekać do 5 lipca. Po raz kolejny z powodu pandemii covid-19 testy będą przeprowadzane w reżimie sanitarnym.

Uczniowie wchodząc na salę muszą mieć założone maseczki higieniczne zakrywające usta i nos (można je zdjąć dopiero po zajęciu swojego miejsca). Oprócz dowodu osobistego maturzyści mogą wnieść na salę jedynie własne przybory do pisania (a także kalkulator, linijkę i cyrkiel na maturę z matematyki).

Do egzaminów mogą przystępować tylko zdrowe osoby. Uczniowie, którzy przebywają na kwarantannie, będą mieli dodatkową możliwość napisania testów w innym terminie (od 1 do 16 czerwca).

Jeśli nie zda się jednego z obowiązkowych egzaminów, można przystąpić do matury poprawkowej 24 sierpnia (wtedy na wyniki trzeba będzie poczekać do 10 września 2021 r.). Większa liczba niezdanych testów powoduje zaś, że będzie je można poprawiać dopiero za rok.

Przez cały okres matur 2021 egzaminy będą przeprowadzane dwa razy w ciągu dnia: o godzinie 9.00 oraz o godzinie 14.00. Oto jak przedstawia się pełen harmonogram.

Czytaj także: Matura 2021– jak będzie wyglądać? [INFORMATOR]

Harmonogram matur 2021: terminy i godziny egzaminów

Czytaj także: Matura 2021– jak będzie wyglądać? 20 najważniejszych pytań o przebieg egzaminów maturalnych [FAQ]