"Sprzeczne z prawem unijnym". Rzecznik TSUE bez litości dla Izby Dyscyplinarnej

Anna Świerczek
Trybunał Sprawiedliwości UE powinien orzec, że polskie ustawodawstwo dotyczące systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem unijnym – poinformował w czwartek rzecznik generalny TSUE. Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku.
Przypomnijmy, że Komisja Europejska skierowała do TSUE skargę przeciwko Polsce, ponieważ jest głęboko zaniepokojona działaniami podważającymi niezawisłość sądów w naszym kraju.

W 2017 r. Polska wprowadziła bowiem nowy model odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów Sądu Najwyższego i sędziów sądów powszechnych. W ramach tej reformy ustawowej w Sądzie Najwyższym utworzono Izbę Dyscyplinarną.

Komisja twierdzi, że "nowy system odpowiedzialności dyscyplinarnej nie gwarantuje niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej obsadzonej wyłącznie sędziami wyłonionymi przez Krajową Radę Sądownictwa, której 15 członków będących sędziami zostało wybranych przez Sejm".
W naTemat.pl informowaliśmy, że KE domaga się zawieszenia Izbie możliwości uchylania immunitetów, podejmowania decyzji ws. już przyjętych immunitetów oraz stosowania przepisów uniemożliwiających bezpośrednie stosowanie unijnych przepisów.


Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku. Trybunał może się z nią zgodzić i zwykle tak się dzieje, ale może wydać też inny wyrok.
Czytaj także: "Wyczerpaliśmy wszystkie kroki". Wiceprzewodnicząca KE tłumaczy skargę na Izbę Dyscyplinarną


źródło: polsatnews.pl