W 2021 nie przedłużyli terminu na złożenie PIT. Wyjaśniamy, czym grozi spóźnienie i jak uniknąć kary

Jakub Noch
Dla niektórych sporym zaskoczeniem okazał się fakt, że w tym roku – mimo trwającej wciąż pandemii – rządzący nie zdecydowali się przedłużyć terminu na złożenie deklaracji podatkowej. W 2020 roku PIT można było składać do 31 maja, tym razem był na to czas tylko do 30 kwietnia. Co zrobić, gdy ktoś zapomniał o spełnieniu podatkowego obowiązku?
Zapomniałeś złożyć deklarację podatkową do 30 kwietnia 2021 roku? Wyjaśniamy, co zrobić, gdy musisz wysłać PIT po terminie. Fot. Agnieszka Sadowska/ Agencja Gazeta.


Na początek dobra informacja dla zapominalskich: dzięki wprowadzeniu usługi Twój e-PIT wiele osób uniknie przykrych konsekwencji wynikających z przegapienia terminu złożenia deklaracji podatkowej, gdyż 30 kwietnia ich – przygotowany na podstawie zgromadzonych przez urząd skarbowy – PIT-37 lub PIT-38 został automatycznie zaakceptowany i przesłany do rozliczenia.
Czytaj także: Ile wynosi kwota wolna od podatku w Polsce i za granicą? Wkrótce może to mieć kluczowe znaczenie
Problem w tym, że są sytuacje, w których ta automatyczna procedura nie działa. Jak w serwisie podatki.gov.pl wskazuje Ministerstwo Finansów, automatyczne rozliczenie nie nastąpi, "jeśli podatnik wprowadził zmiany w zeznaniu w usłudze Twój e-PIT np. zmienił OPP, rachunek bankowy lub dodał informację o przysługujących mu ulgach, ale zmienionego zeznania nie zaakceptował i nie wysłał".
Ministerstwo Finansów
o tym, kiedy PIT nie zostanie wysłany automatycznie

Podatnik po wprowadzeniu zmian musi je zaakceptować i wysłać lub złożyć zeznanie w innej formie: pisemnie lub elektronicznie za pomocą systemu e-Deklaracje do 30 kwietnia 2021 r. Jeśli tego nie zrobi, to automatycznie zaakceptowane zostanie zeznanie przygotowane dla podatnika przez administrację skarbową. Czytaj więcej

Natomiast o automatycznej akceptacji w ogóle nie ma mowy w przypadku PIT-28 (tu termin mijał już 1 marca) oraz PIT-36. Podatnicy zobowiązani do rozliczenia dochodów za 2020 rok na tych deklaracjach również mają możliwość skorzystania z usługi Twój e-PIT, ale muszą oni samodzielnie zaakceptować dokument, nawet jeśli nie ma konieczności wprowadzania w nim żadnych zmian.


Nie złożyłeś PIT-u w terminie? Zapominalskim grozi wysoka grzywna

A co grozi tym, którzy z różnych powodów nie dopełnili podatkowego obowiązku do 30 kwietnia 2021 roku? Konsekwencje złożenia PIT po terminie określa art. 56 § 4 Kodeksu karnego skarbowego. Na jego podstawie "podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia" podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Wysokość grzywny za wykroczenie skarbowe:

Teoretycznie grzywna za wykroczenie skarbowe może być równa nawet dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyli aktualnie... ponad 56 tys. zł! Pewne pocieszenie daje jednak praktyka fiskusa, który przeciętnych Kowalskich za wykroczenie skarbowe obciąża zwykle mandatem, a jego wysokość – zgodnie ze zmianami, które weszły w życie 1 maja – nie może przekraczać pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyli 14 tys. zł.

Jak uniknąć konsekwencji spóźnienia się z deklaracją skarbową? Na ratunek czynny żal!

Jest jednak rozwiązanie, które w wielu przypadkach pozwala uniknąć dotkliwych skutków niezłożenia PIT-u w terminie. To instytucja czynnego żalu. Aby z niej skorzystać, należy jak najszybciej powiadomić odpowiedni urząd skarbowy o swoim przewinieniu (prawo przewiduje możliwość uczynienia tego ustnie lub na piśmie) oraz wreszcie dopełnić obowiązku, czyli złożyć odpowiednią deklarację podatkową i zapłacić należny podatek.
Tempo jest tu naprawdę istotne, gdyż możliwość zaniechania ukarania sprawcy znika, gdy fiskus ma już "wyraźnie udokumentowaną wiadomość" o popełnieniu wykroczenia skarbowego oraz po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, zmierzającej do ujawnienia wykroczenia skarbowego.

Instytucję czynnego żalu dokładnie opisuje art. 16. § 1. Kodeksu karnego skarbowego, według którego "nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu".

I te ostatnie słowa są kluczowe, bo złożenie czynnego żalu nie musi oznaczać, iż urząd skarbowy na pewno zrezygnuje z nałożenia kary na zapominalskiego podatnika. Mówiąc wprost: powód niedotrzymania terminu na złożenie deklaracji skarbowej należy sensownie wyjaśnić.

Dowiedz się więcej o prawie podatkowym: