Uczniowie rezygnują z religii, ale abp Jędraszewski jest spokojny. "Zdążą zatęsknić za katechetą"

Anna Świerczek
– Z pewnością będziemy musieli szukać nowych dróg dotarcia do młodych. Presja wywierana na nich, aby odeszli od Kościoła, od sakramentów, od tego, czym żyje Kościół, jest ogromna – stwierdził abp. Marek Jędraszewski. Duchowny wysnuł też pewne optymistyczne wnioski. Jego zdaniem uczniowie podczas nauki zdalnej zdążą zatęsknić za katechetą i wrócą do swoich kościołów.
Metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski stwierdził, że podczas nauki zdalnej uczniowe zatęsknią za Kościołem. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Z roku na rok zmniejsza się liczba uczniów, którzy chcą chodzić na lekcje religii. O ile dawniej brak uczestnictwa w tych zajęciach był wyjątkiem, teraz staje się normą. W naTemat.pl informowaliśmy, iż w szkołach, w których skala rezygnacji z religii jest masowa, trzeba niekiedy na nowo układać cały plan lekcji.

Kwestię odejścia młodych z Kościoła skomentował w rozmowie z tygodnikiem "Niedziela" arcybiskup Marek Jędraszewski. Duchowny stwierdził m.in., że młodzi Polacy rezygnują z religii przez pandemię koronawirusa oraz zdalne nauczanie.

– Z powodu pandemii wiele więzów zostało naruszonych, m.in. także na skutek katechezy on-line. Myślę, że teraz ci młodzi zatęsknią za swoim katechetą, za swoim kościołem – i powrócą. Powiem tak: Nie lękajcie się, jest jeszcze Pan Bóg nad nami – zaapelował abp Jędraszewski.


Metropolita krakowski był też pytany o to, na co należy położyć szczególny nacisk w duszpasterstwie po pandemii.
abp. Marek Jędraszewski
dla tygodnika "Niedziela"

Z pewnością będziemy musieli szukać nowych dróg dotarcia do młodych. Presja wywierana na nich, aby odeszli od Kościoła, od sakramentów, od tego, czym żyje Kościół, jest ogromna. Pandemia uwidoczniła to, że młodzież znalazła się w trudnej sytuacji, ale nie jest to raz na zawsze utworzony obraz "Kościoła popandemicznego", lecz wielkie wyzwanie duszpasterskie, by młodzi ludzie mogli dostrzec w Osobie Chrystusa dla siebie: drogę, prawdę i życie.

Arcybiskup zwrócił przy tym uwagę na fakt, że gdy teraz udziela sakramentu bierzmowania, to widzi, w jaki sposób młodzi przeżywają tę uroczystość i podziwia ich ogromne zaangażowanie.
Czytaj także: Abp Jędraszewski z podziwem o Lechu Kaczyńskim. "Wielki świadek Polski"
Czy uczniowie faktycznie podczas nauki zdalnej zatęsknią za katechetą i swoją parafią? Tego oczywiście nie wiemy, jednak biorąc pod uwagę poruszane na lekcjach religii tematy, można mieć co do tego wątpliwości. Ostatnio "hitem" w mediach społecznościowych stała się chociażby kontrowersyjna prezentacja przygotowana przez księdza katechetę dla licealistów z Limanowa.

Jak informowaliśmy w naTemat.pl, w udostępnionych przez księdza materiałach uczniowie mogli przeczytać między innymi, że przyczyną homoseksualizmu są nieprawidłowe relacje w rodzinie oraz zaburzenia hormonalne w czasie ciąży. Co więcej, autor prezentacji zasugerował, że sposobem na wyleczenie homoseksualizmu są elektrowstrząsy, a także... operacje chirurgiczne, które skrupulatnie wymieniono.
Czytaj także: Ksiądz tłumaczy się z kontrowersyjnej prezentacji. "Uczniowie mają prawo znać nauczanie Kościoła"


źródło: niedziela.pl