"Państwo znajdzie się przed koniecznością opuszczenia UE". Alarmująca opinia Fundacji Batorego

Jakub Noch
Już 13 maja TK Julii Przyłębskiej może orzec w sprawie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie zgodności niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej z Konstytucją RP. Zdaniem zespołu ekspertów Fundacji Batorego, efektem orzeczenia wydanego po myśli szefa rządu może być... konieczność opuszczenia UE.
Zdaniem zespołu ekspertów Fundacji Batorego, efektem orzeczenia TK ws. zgodności prawa UE z Konstytucją wydanego po myśli Mateusza Morawieckiego może być... konieczność opuszczenia UE. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Jak informowaliśmy w naTemat.pl, premier Mateusz Morawiecki 29 marca 2021 roku złożył do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej wniosek o zbadanie konstytucyjności niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej.
Była to reakcja szefa rządu na kolejne niekorzystne dla obozu "dobrej zmiany" decyzje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pierwsza rozprawa w tej sprawie miała miejsce 28 kwietnia, ale kierująca składem sędziowskim Krystyna Pawłowicz szybko odroczyła postępowanie do 13 maja.
Czytaj także: Bez rozstrzygnięcia TK ws. respektowania prawa UE. Pawłowicz zarządziła długą przerwę
Miało to związek z wnioskiem przedstawiciela Biura Rzecznika Praw Obywatelskich Pawła Filipka, który chciał uzyskać więcej czasu na zapoznanie się ze stanowiskiem Sejmu. Na piśmie przedstawiono je bowiem zaledwie kilkanaście godzin przed rozprawą.


Przez orzeczenie TK Przyłębskiej Polska opuści UE? Fundacja Batorego alarmuje

Jak wskazuje teraz Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego, od – mogącego nastąpić już w najbliższy czwartek – ruchu instytucji kierowana przez Julię Przyłębską prawdopodobnie zależy dalsze członkostwo Polski w UE.
Fundacja Batorego
stanowisko Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego ws. wniosku premiera do TK o zbadanie zgodności przepisów TUE z Konstytucją

Ostrzegamy, że jeśli Trybunał Konstytucyjny orzeknie zgodnie z wnioskiem Prezesa Rady Ministrów, to Polska naruszy dobrowolnie zaciągnięte zobowiązania międzynarodowe. Państwo będzie wówczas zmuszone do poniesienia odpowiedzialności z tego tytułu, bądź też znajdzie się przed koniecznością opuszczenia Unii w celu wycofania się ze swych zobowiązań... Czytaj więcej

Eksperci Fundacji Batorego podkreślają, że "zgodnie z prawem Unii Europejskiej, Trybunał Konstytucyjny nie jest upoważniony do dokonywania samoistnej oceny konstytucyjności przepisów TUE".
"Mając na uwadze powyższe, jesteśmy przekonani, że postępowanie przed TK w sprawie z wniosku premiera powinno zostać umorzone z uwagi na niedopuszczalność wydania wyroku" – czytamy w stanowisku, pod którym podpisali się m. in. tak cenieni prawnicy, jak dr hab. Piotr Bogdanowicz, dr hab. Monika Florczak-Wątor, prof. dr hab. Marcin Matczak, dr hab. Agnieszka Frąckowiak-Adamska czy dr Piotr Kładoczny.