"Myśleliście, że jestem wyluzowanym facetem?". Musk w "SNL" ujawnił, że ma zespół Aspergera

Bartosz Świderski
Elon Musk w programie "Saturday Night Live" zdecydował się na osobiste wyznanie. Amerykański bogacz i wizjoner stojący za sukcesem firm Tesla i SpaceX poinformował publicznie, iż ma zespół Aspergera.
Elon Musk w programie "Saturday Night Live" wyznał, że ma zespół Aspergera.

Elon Musk w "Saturday Night Live" o zespole Aspergera

"Saturday Night Live" to prawdopodobnie najpopularniejszy program rozrywkowy w Stanach Zjednoczonych. Każdy kolejny odcinek SNL wzbudza też wielkie zainteresowanie na całym świecie. Charakterystyczne dla tego show jest zapraszanie do jego poprowadzenia słynnych ludzi.
Tak było też w najnowszym odcinku "Saturday Night Live", który poprowadził Elon Musk. Jednak amerykański przedsiębiorca, który odpowiada za marki takie, jak Tesla i SpaceX, nie tylko w swoim stylu zabawiał widzów. Musk zdecydował się również na bardzo osobiste wyznanie. – Jestem pierwszą osobą z Aspergerem, która prowadzi ten program! – powiedział Musk.


"Myśleliście, że jestem zwykłym, wyluzowanym facetem?"

W nawiązaniu do konieczności zmagania się z zespołem Aspergera Elon Musk odniósł się szczególnie do kontrowersji, które od lat wzbudzały jego niektóre komentarze w mediach społecznościowych.
Elon Musk
twórca Tesli i SpaceX w "Saturday Night Live" o życiu z zespołem Aspergera

Każdemu, kogo obraziłem, chcę tylko powiedzieć: wymyśliłem na nowo samochody elektryczne i wysyłam ludzi na Marsa. Myśleliście więc, że jestem zwykłym, wyluzowanym facetem?

Jednocześnie Musk w SNL zaliczył... kolejną obrazoburczą wypowiedź. – Ludzie często zostają zredukowani do najgłupszej rzeczy, jaką kiedykolwiek zrobili. Jak kiedyś paliłem trawkę w podcaście Joe Rogana, to teraz cały czas słyszę "Elon Musk pali trawkę w podcastach”. Jakbym łaził od podcastu do podcastu i to robił. Zdarzyło się to raz. To tak, jakby zredukować O.J. Simpsona tylko do mordercy, a on przecież był nim tylko raz – zakpił amerykański bogacz.

Czym jest zespół Aspergera?

Jak zwracała uwagę w naTemat.pl Aneta Olender, można żyć z zespołem Aspergera i nie zdawać sobie z tego sprawy. Taka sytuacja dotyczy części dorosłych osób, u których nikt nie zdiagnozował tego zaburzenia w czasach, gdy zdrowie psychiczne było tematem powszechnie bagatelizowanym. Tymczasem Asperger utrudnia nawiązywanie relacji i przeszkadza w ich utrzymywaniu.

Zespół Aspergera to spektrum autyzmu. Zaburzenie, które upośledza umiejętności przydatne w budowaniu relacji międzyludzkich. Osoba z Aspergerem ma problemy nie tylko z nawiązywaniem kontaktu, ale też z utrzymaniem więzi. Zgodnie z najnowszą klasyfikacją DSM5 zespół Aspergera został wciągnięty do szerszej kategorii Autystyczne Spektrum Zaburzeń.
Czytaj także: Jak rozpoznać zespół Aspergera u dorosłego? Popularny test może być nieskuteczny
Dziś to zaburzenie najczęściej diagnozuje się u dzieci. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że dostępnych jest o wiele więcej narzędzi ułatwiających rozpoznanie niż jeszcze kilka lat temu. Informacje dotyczące Aspergera dzięki mediom trafiają też do społeczeństwa.