Dzień Matki w Polsce i na świecie. Jak obchodzi się to święto w innych krajach?

Weronika Tomaszewska
Choć w Polsce Dzień Matki obchodzimy zawsze 26 maja, to w wielu krajach na świecie to święto jest zupełnie innego dnia, a związane z nim tradycje nawiązują do kulturowych aspektów danej narodowości. Kiedy i jak pamięć o swoich mamach pielęgnują mieszkańcy innych państw?
Dzień Matki w wielu innych krajach nie obchodzi się 26 maja. Fot. pexels.com/Daria Shevtsova
W Polsce pierwszy Dzień Matki obchodzono w Krakowie 26 maja 1914 roku. Od tego czasu matki w naszym kraju są obdarowywane kwiatami, bombonierkami, laurkami oraz innymi upominkami i słodyczami.
W jednych państwach obchodzi się je na stałe tego samego dnia roku, w innych ruchomo. Amerykanie są hojni, Włosi rodzinni, mieszkańcy Egiptu i Jordanii – traktują matki z szacunkiem. Obce kultury pokazują różnorodne możliwości obchodzenia tego święta.

Historia Dnia Matki

Z obchodami Dnia Matki związana jest historia sięgająca czasów starożytnych. Czczono wtedy wszystkie boginie-matki. Były one symbolem płodności. Do świętowania wrócono w XVII wieku w Anglii. Wtedy to w jedną z niedziel w roku świętowano dzień matki w kontekście religijnym – matka była symbolem kościoła lokalnego.


Kiedy obchodzi się Dzień Matki?


U nas Dzień Matki przypada zawsze na 26 maja. W różnych formach i terminach znajdziemy je w kalendarzach ok. 140 krajów. W Meksyku – 10 maja, w Boliwii – 27 maja, w Tajlandii w dzień urodzin królowej "Sirikit Kitiyakara" – 12 sierpnia, a w Indonezji – 22 grudnia.

W Wielkiej Brytanii Dzień Matki jest obchodzony w czwartą niedzielę wielkiego postu. We Włoszech w Niemczech i w USA w drugą niedzielę maja. Natomiast we Francji w ostatnią. A w Korei Południowej, zamiast Dnia Matki, 8 maja obchodzony jest Dzień Rodziców.

Z kolei w Egipcie i Jordanii dzieci wręczają swoim rodzicielkom prezenty 21 marca. Co ciekawe ortodoksyjni muzułmanie nie obchodzą tego święta. Są zdania, że uznanie i szacunek należą się matkom zawsze, a nie tylko od święta.

Dzień Matki we Włoszech


Rodowici włosi Dzień Matki świętują w drugą niedzielę maja. To naród, który silnie związany jest z tradycją i rodziną. Tego dnia dzieci nie pozwalają swoim mamom na prace domowe. Właśnie dlatego świąteczny obiad najczęściej jada się w restauracji. Tradycyjnie pije się także kawę i konsumuje włoski sernik w kształcie serca.

Dzień Matki w USA


Amerykanie tego dnia stawiają na drogocenne prezenty. Obdarowują swoje ukochane rodzicielki biżuterią, bukietami kwiatów, zaproszeniem do restauracji czy kawiarni, a nawet prezentami w postaci tabletów czy smartfonów.

W USA również celebruje się dzień wszystkich matek w drugą niedzielę maja. Tę datę ustanowił Kongres Stanów Zjednoczonych w 1914 roku. Jednak popularność tego święta wzrosła dopiero w połowie XX wieku.

Dzień Matki w Tajlandii


W Tajlandii Dzień Matki obchodzi się najhuczniej. Przygotowania trwają przez kilka tygodni. Jest to związane z uczczeniem "królowej Sirikit". Domy dekoruje się kwiatami i światełkami, wywiesza się też flagi. Obchody rozpoczynają się wielką procesją pod Pałac, a tłum śpiewa pieśń "Matka Królestwa". W tym dniu oddaje się też hołd własnym mamom ofiarując im kwiaty jaśminu.

Obchody Dnia Matki na świecie


W Meksyku dzieci wręczają swoim mamom bardzo kosztowne prezenty. We Francji rodzicielkom daruje się wina, czekoladki czy francuskie sery, a zamiast kwiatów piecze się ciasta. W Kanadzie prezenty, wspólne wyjście i kolacja to standardowy rytuał.

Kiedy wypada Dzień Matki w kolejnych latach:


W tym roku Dzień Matki wypada w środę.
Czytaj także: Kremy i tulipany to już przeżytek. Na Dzień Matki zaskocz mamę tymi prezentami [7 pomysłów]